خطابه غدیردروس استاد

آیه اُذُن در میان خطبه غدیر

آیه أُذُن در خطبه غدیر خم | اذیت پیامبر
0

فهرستی از مطالب آیه اُذُن :

  • گفتند: پیامبر گوش است!
  • آزار پیامبر با یک کلمه توسط منافقان
  • رحمت و خیر بقیه الله برای مومنین است

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله اوصاف منافقان را بیان فرمودند. منافقانی که حتی در صحرای غدیر خم توطئه و کارشکنی می کردند و درصدد از بین بردن نظم و بی نتیجه گذاشتن این اجتماع عظیم بودند. پیامبر را اذیت می کردند که یکی از آن اذیتها، این بود که ایشان را “ اُذُن ” نامیدند. در این درس به آیه اُذُن می پردازیم.

گفتند: پیامبر گوش است!

وَ کَثْرَهِ اَذاهُمْ لى غَیْرَ مَرَّهٍ حَتّى سَمَّونى اُذُناً وَ زَعَمُوا اَنّى کَذالِکَ لِکَثْرَهِ مُلازَمَتِهِ اِیّاىَ وَ اِقْبالى عَلَیْهِ وَ هَواهُ وَ قَبُولِهِ مِنّى حَتّى اَنْزَلَ اللَّهُ – عَزَّوَجَلَّ – فى ذالِکَ

بارها و بارها مرا اذیت کردند تا جایی که مرا “اُذُن” و “گوش” و زود باور خواندند! این ها به این جهت گمان کردند که من أُذُن و زود باور هستم که خیلی با علی علیه السّلام می نشستم و او ملازم من بود و من متمایل و متوجه به او بودم. او نیز با کمال میل، گفتار و اوامر مرا پذیرا بود.

آیه اُذُن در متن خطبه غدیر

لذا گفتند از زود باوری و ساده لوحی پیامبر صلَّی الله علیه وآله است که این اندازه با علی علیه السلام مأنوس است!

آزار پیامبر با یک کلمه توسط منافقان

گاهی یک جمله باعث آزار و اذیت می شود که اذیت مومن با کمترین کلمه ای عذاب اخروی در پی دارد؛ چه برسد به اذیت پیامبر خدا! قرآن کریم نسبت به اذیت رساندن به پیامبر چنین هشدار می دهد:

إِنَّ الَّذِینَ یُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُهِینًا

سوره احزاب آیه ۵۷

پس از آن اذیت و توهین منافقان به پیامبر که ایشان را ” اُذُن ” نامیدند، خداوند آیه ای در این باره نازل فرمود که رسول اکرم نیز آن را در غدیر خم به مردمان یادآور کردند:

وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذُونَ النَّبِىَّ وَ یَقُولُونَ هُوَ اُذُنٌ
و از آنان کسانی هستند که پیامبر را آزار می دهند و می گویند: او “گوش” است!

آیه اُذُن

پیامبر به حرف همه گوش می دادند و کسی را تخریب شخصیتی نمی کردند و این به خاطر اخلاق کریمانه و دلسوزانه حضرت بود که واکنش متقابلی نشان نمی دادند. اما منافقان همه جا می گفتند: ما هرچه می گوییم، پیامبر باورش می شود و قبول می کند و به تعبیری ساده لوح است! این گفتار باعث آزار پیامبر بود.

قُلْ اُذُنُ [عَلَى الَّذینَ یَزْعَمُونَ اَنَّهُ اُذُنٌ] خَیْرٍ لَکُمْ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ وَ رَحْمَهٌ لِلَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ یُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذابٌ اَلیمٌ(۱)

پیامبر صلَّی الله علیه وآله در واقع حرف شما منافقین را باور نمی کند بلکه حرف خدا را باور می کند و برای مومنین امان و رحمت است. کسانی که رسول خدا را اذیت می کنند، برایشان عذابی دردناک مهیا شده است.

آیه اُذُن در خطبه غدیر

رحمت و خیر بقیه الله برای مومنین است

وجود مقدس امام زمان علیه السلام نیز برای همه خیر نیستند چرا که قرآن می گوید:

بَقِیَّتُ اللهِ خَیرٌ لَکُمْ إنْ کُنتُم مُؤمِنینَ(۲)
حضرت برای کسانی که مومن هستند، خیر و رحمت هستند.

رسول الله می فرمایند: من از جبرئیل خواستم که مرا از رساندن پیام وصایت و امارت و تبلیغ ولایت امیرالمومنین در این جمعیّت معاف کند چرا که در میان این ها منافقین وجود دارند.

پیامبر صلَّی الله علیه وآله آیه اُذُن را قرائت فرمودند: هرکس رسول الله صلَّی الله علیه وآله را اذیت کند، عذاب شدیدی در انتظار او خواهد بود!

پانوشت:

(۱) سوره توبه آیه ۶۱
(۲) سوره هود آیه ۸۶

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب