خطابه غدیردروس استاد

آیه مباهله ؛ بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین

آیه مباهله ؛ بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین
0

فهرستی از مطالب پیرامون آیه مباهله :

  • آیه مباهله ؛ بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین در قرآن
  • امام همان پیامبر است
  • جنگ با امام علیه السلام جنگ با پیامبر است

این ادعای ما نیست؛ از امام رضا علیه السلام پرسیده شد که بزرگ ترین فضیلت جدتان امیرالمومنین علیه السلام در قرآن چیست؟ حضرت به آیه مباهله اشاره داشته و فرمودند:

بزرگترین فضیلت امیرالمومنین در قرآن آیه مباهله است؛ آن جا که می فرماید: وَ أنفُسَنا وَ أنفُسَکُم (۱)

فرمایش امام رضا علیه السلام مطابق آیه ۶۱ سوره آل عمران

نفس به معنای ” خود ” است و به معنای” جان ” نیست! رسول اکرم صلَّی الله علیه وآله فرمودند:

نَدعُ أبنَائَنَا وَ أبنَائَکُم و نِسَائَنا وَ نِسَائَکُم وَ أنفُسَنَا وَ أنفُسَکُم
یعنی ما پسرانمان و دخترانمان و خودمان را می خوانیم (می آوریم)، شما هم پسران و دختران و خودتان را بیاورید!

آیه مباهله آیه ۶۱ سوره آل عمران

آیه مباهله ؛ بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین در قرآن

فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْکَاذِبِینَ

آیه مباهله

امام رضا علیه السلام فرمودند:

به صراحت قرآن کریم و به عمل رسول خدا صلَّی الله علیه وآله و اتفاق مسلمین ، حضرت امیرالمومنین علیه السلام خودِ پیامبر صلَّی الله علیه وآله است.

فرمایش امام رضا علیه السلام

این فضیلت امیرالمومنین در آیه مباهله ، از زبان مبارک امام هشتم امام رضا علیه السلام بالاترین و بزرگ ترین فضیلت از دریای فضائل امیرالمومنین علیه صلوات المصلین در قرآن است.
قطعا مراد از “خود” این نیست که دو نفر در یک بدن باشند، بلکه مراد این است که این دو نفر در تمام مقامات و فضیلت ها یکسان هستند. سپس امام رضا علیه السلام فرمودند:

ای اباصلت ؛ مطلب تمام نشد! آگاه باش همان گونه که رسول الله صلَّی الله علیه وآله به اتفاق امت، اشرف خلائق و اشرف انبیاء هستند، امیرالمومنین هم که نفس و خود پیامبر است، از همه انبیاء و از همه خلائق بالاتر و برتر اند چون در فضائل مساوی با پیامبر هستند.(۲)

فرمایش امام رضا علیه السلام بحار الانوار ج ۳۵ ص ۲۵۷ و ۴۹ ص ۱۸۸

در دعای ندبه می خوانیم:

أینَ صَدرُ الخَلائِقِ ذُو البِرِّ وَالتَّقْوی
کجاست آن بهترینِ از میان تمام مخلوقات

دعای ندبه

امام همان پیامبر است

بنابراین تمام فضائل و کرامات و مقامات نورانی که در پیامبر صلَّی الله علیه وآله وجود دارد قطعا در امیرالمومنین علیه السّلام هم هست که این جریان آیه مباهله ، نشانگر بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین است. با اندک درک و معرفتی می توان فهمید وقتی که پیامبر به شهادت رسیدند، طبعاً باید مردم به سراغ خودِ پیامبر که امیرالمومنین است، بروند؛ نه سراغ دگران!

در جریانی که امام رضا صلوات الله علیه به شهر بصره تشریف فرما شدند، قبل از آن مردی به نام ابن عُلوان در عالم خواب دید که مردم در باغی جمع شده اند. از جریان تجمّع می پرسد، به او می گویند: رسول خدا صلَّی الله علیه وآله تشریف آوردند!

خیلی تعجب می کند و جلو می رود، می بیند که رسول خدا صلَّی الله علیه وآله روی تختی جلوس فرموده اند و در مقابل ایشان یک طَبَق خرما ست. ابن علوان نسبت به وجود مقدس پیامبر صلَّی الله علیه وآله ابراز علاقه کرده و در محضر ایشان می نشیند. رسول خدا صلَّی الله علیه وآله یک مشت خرما به او می دهند؛ وقتی می شمارد می بیند ۱۸ عدد خرما ست!

وقتی که از خواب بیدار می شود، وضو می گیرد و به طرف باغی که در خواب دیده بود می رود. می بیند که مردم به یک سو می دَوَند. هنگامی که علت را پرسید به او گفتند: پسر رسول خدا صلَّی الله علیه وآله یعنی حضرت امام رضا علیه السلام به بصره تشریف آورده اند! او نیز به دنبال جمعیت می رود و می بیند در همان باغی که در عالم خواب مشاهده کرده و بر همان تختی که دیده بود، امام رضا علیه السلام نشسته اند!

در مقابل حضرتش طَبَق هایی از خرما بود و حضرت ۱۸ عدد خرما به او می دهند. عرضه می دارد یابن رسول الله ؛ باز هم مرحمت می فرمایید؟! امام رضا علیه السلام می فرمایند: اگر جدم بیشتر از ۱۸ عدد خرما به تو داده بودند، من نیز می دادم!(۳)

نتیجه این که تمام کارهای اهل بیت علیهم السلام همان کارهای رسول خدا صلَّی الله علیه وآله است. امام همان پیامبر است و امیرالمومنین نفس نفیس پیامبر هستند و بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین در قرآن ، آیه مباهله است.

آیه مباهله ؛ بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین

جنگ با امام علیه السلام جنگ با پیامبر است

آن کسانی که با امام حسین علیه السلام جنگیدند، در واقع با پیامبر صلَّی الله علیه وآله جنگیدند! آن هایی که امیرالمومنین را خانه نشین کردند، در حقیقت پیامبر را خانه نشین کردند و کسانی که امیرالمومنین را سبّ کردند، رسول خدا را سبّ کرده و دشنام دادند!(۴)

ابی عبدالله جدلی نزد امّ المومنین امّ سلمه رضوان الله علیها آمد. ام سلمه گفت: من شنیده ام مردم به رسول خدا صلَّی الله علیه وآله دشنام می دهند و آن حضرت را سبّ می کنند! ابوعبدالله جدلی عرض کرد: پناه می برم به خدا؛ نه اصلاً چنین نیست!
ام سلمه گفت: من خودم از رسول خدا صلَّی الله علیه وآله شنیدم که می فرمود: سبّ و دشنام علی ، سبّ و دشنام من است.

مَن سَبَّ عَلیًّا فَقَد سَبَّنی (۵)

بحار الانوار ج ۳۹ ص ۳۱۱ و ۳۱۲

کسانی که درِ خانه حضرت زهرا سلام الله علیها ریختند و جسارت کردند، در واقع به پیامبر صلَّی الله علیه وآله جسارت کردند و تمام این ها کافر اند و یک مسلمان پیدا نمی کنید که بگوید: اگر کسی پیامبر را سبّ کند، مسلمان است بلکه همه می گویند: چنین شخصی کافر است و مرتدّ شده است!

از این رو مطابق آیه مباهله به عنوان بزرگ ترین فضیلت امیرالمومنین ، کسی که با امیرالمومنین بجنگد، از اسلام خارج است و کسی که او را مسلمان بداند، چیزی از اسلام نفهمیده است!

پانوشت:

(۱) سوره آل عمران آیه ۶۱
(۲) بحار الانوار ج ۳۵ ص ۲۵۷ و ۴۹ ص ۱۸۸
(۳) بحارالأنوار ج ۴۹ ص ۱۱۹
(۴) بحارالأنوار ج ۲۷ ص۲۲۶ وج۳۶ ص۲۲۸
(۵) بحارالأنوار ج ۳۹ ص ۳۱۱ و۳۱۲

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب