دروس استادشرح احتجاج طبرسی

احترام نظرات ، تفکر ها و عقیده های باطل ، برچه اساس ؟!

احترام نظرات ، عقیده ها و تفکر های باطل و کفر ؟! پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
0

بعضی گمان می کنند: نظرات ، تفکر ها و عقیده های گوناگون برای خودش احترام دارد! قطعا می دانیم دین و عقیده حق یکی بیشتر نیست و مابقی باطل است. پس به کدامین علت می توان گفت: هر بت پرست و گاو پرستی یا هر تفکر باطل و بی اساسی محترم است؟! عزت فقط برای خداوند و تنها دین او اسلام است. انّ الدینَ عِندَ اللهِ الإسلامُ
در این درس به مباحثات بین پیامبر خدا و ابوجهل ملعون می پردازیم.

نامه توهین آمیز ابوجهل ملعون به پیامبر خدا

ابوجهل که دشمن شناخته شده اسلام بود و در آخر هم در مسیر باطل و کفر کشته شد، نامه توهین آمیزی به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نوشت. وی شخصی را به مدینه فرستاد و نامه ای به او سپرد تا پاسخش را از جانب رسول خدا صلی الله علیه و آله بیاورد.

او نوشت: آن حالت جنونی که در توست (العیاذ بالله) باعث شد که مکه را از دست دهی و به سمت مدینه روی و این حالت هنوز هم در تو باقی است و باعث می شود که هر روز به مشکل و بلایی گرفتار شوی و باعث مشکلات دیگران هم می شوی و در نهایت به آتش جهنم ختم می شود!

ابوجهل گفت: شما به بت ها بی احترامی کردید و این باعث فقر و اسارت شما میشود و اموال شما هم بر فنا میرود و عذری هم برای شما نیست.

جواب پیامبر خدا به ابوجهل

رسول اکرم صلی الله علیه و آله این نامه را در حضور اصحاب و عده ای از یهودیان بنی اسرائیل خواندند ولی بدون این که جواب نامه را مرقوم فرمایند، بیان کردند جواب مرا به ابوجهل برسانید؛ که این هم نشان از عدم احترام نظرات ، تفکر و عقیده های باطل و کفر است!

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:

ابوجهل مرا به گرفتاری تهدید کرد ولی ربّ العالمین به من وعده پیروزی داده و خبر خدا صادق و قبول نصرت خدا بهتر است. با توجه به این، من هرگز در خذلان قرار نمی گیرم تا وقتی که در نصرت الاهی هستم. نصرت و یاری خدا برای ما بس است. به او بگو: ای ابوجهل ! تو برای من نامه ای نوشتی که شیطان به تو القا کرده است و من پاسخت را با آن کلماتی که خدا وحی فرموده است، میدهم.(۱)

گفتار رسول اکرم درباره تهدید ابو جهل

سپس حضرت بیان فرمودند که جنگ بین من و تو ۲۹ روز دیگر تمام خواهد شد و خداوند تو را به دست ضعیف ترین یاران من میکُشد و حتی عُتبه و شیبه و عده ای دیگر هم در این جنگ کشته شده و آن ها را در چاهی در بدر انداخته و ۷۰ نفر را اسیر می گیریم.

نظرات ، تفکر ها و عقیده های باطل احترام دارد؟!

این برخورد با جسد های کفار و مشرکین ، نشان از عدم احترام کفار و مشرکین و نظرات و تفکر ها و عقیده های باطل دارد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله بعد از این که جواب نامه رسان را دادند به حاضران مجلس فرمودند: میخواهید من قتلگاه این افراد را نشان بدهم! حضرت فرمودند: من به جایی قدم میگذارم که مشرکین کشته خواهند شد و این عدد کم و زیاد نشده و حتمی خواهد بود.

اما در این جریان تنها حضرت امیرالمومنین علیه السلام گفتند: من با شما می آیم و بقیه گفتند ما اگر مرکبی برایمان فراهم کنید، با شما می آییم. یهودی ها نیز گفتند: ما به خانه میرویم و نیازی به دیدن آن چه تو میگویی نداریم که همه اش حیله است!

رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: نیاز نیست که با مرکبی بیایید و غذا بردارید بلکه من دو قدم بر میدارم و شما نیز با قدم دوم به بدر میرسید! کافران و منافقان قبول کردند و با خود گفتند: به زودی کذب این مرد روشن خواهد شد چون که نمی تواند این کار را بکند و مفتضح خواهد شد!

همه آن افراد که اطراف پیامبر بودند، ناگهان خود را کنار چاه بدر _که از قبل میشناختند_ دیدند. پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: یک علامتی بر این چاه بگذارید ( که بعدا ادعای سحر نکنند ) و بعد چند قدمی برداشتند و مقتل ابوجهل و دشمنان را نشان دادند و حتی بیان کردند که عبدالله بن مسعود ، ابوجهل را در این جا خواهد کشت و تمام مکان ها را مشخص کردند.

جنگ امیرالمومنین علیه صلوات الله و صلوات المصلین

جنگ بدر ؛ عزت پیامبر و ذلت و خواری کافران

در جنگ بدر ، ابو جهل با حضرت حمزه علیه السلام درگیر شد که حضرت حمزه علیه السلام از فرط جنگ مقداری خسته شده بودند و امیرالمومنین علیه الصلاه والسلام فرمودند: عمو جان سرتان را پایین بیاورید و بلافاصله حضرت با شمشیر به گردن او زدند و ابوجهل افتاد.

سپس عبدالله بن مسعود که قدی کوتاه داشت، با شمشیر کُندی بالای سر ابوجهل نشست و گفت: ما با قبول اسلام عزیز شدیم و تو با ردّ آن ذلیل شدی؛ سپس آن ملعون را کشت.

بعد هم تمام اتفاقاتی که پیامبر از قبل جنگ بدر پیش گویی کرده بودند، اتفاق افتاد. آن گاه رسول الله صلی الله علیه و آله خطاب به کشتگان کفار و مشرکین جنگ بدر فرمودند: دیدید که حق با من بود و آیا یافتید که ما چه میگفتیم؟!

یک نفر در آن جا گفت که این ها مرده اند و نمی شنوند! پیامبر اکرم فرمودند: آنان بهتر از شما میشنوند ولی پاسخ نمی دهند. هُم اَسمَعُ مِنکُم و لَکِن لا یُجِیبُون (۲)

کافران و تفکر ها و نظرات باطل آنان هیچ احترام ندارد

وقتی که جنگ بدر تمام شد، رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: اجساد اینان را در یکی از چاهها که خشک شده بود، بریزند چون مشرکان و تفکر و عقیده ها و نظرات آنان احترام ندارند و از این جهت نیازی به قبر نیست.

یکی از اصول محکم قرآن این است که تنها عزت و احترام برای خدا و رسول خدا و مومنین است و غیر از این، احترامی وجود ندارند. از همین رو خداوند متعال به خاطر نظرات و عقیده انحرافی و تفکر باطل ، شخصی را به جهنم میبرد.

خداوند با آن که خالق این مخلوقات منحرف و گمراه است، به اینان احترام نمی گذارد و در توهین به این انسان های کافر و مشرک در قرآن کریم می فرماید: اولئِکَ کَالاَنعامِ بل هم أضل (۳)و در جای دیگر خدا در قرآن ، شخص منافق را به یک سگ تشبیه کرده که پارس می کند.(۴)

با این حال چگونه بتوان حتی تصور کرد که بخواهیم به یک بت پرست که ساخته دست خود را پرستش می کند یا گاو پرستی که گاو را خالق خود یا سبب خلقت خود میداند، احترام گذاشته و نظرش را محترم شمریم.

هشدار امام صادق علیه السلام درباره عقیده و تفکر مرجئه

اما این سخن که همه عقاید و نظرات و تفکر ها احترام دارد، بیشتر از جانب مُرجئه صادر می شد و امام صادق علیه السلام مرجئه را دوبار و خوارج را یک بار لعن و نفرین می کردند(۵) چون مرجئه طبق مبانی خودشان می گفتند: هر کسی که تنها خدا را قبول داشته باشد و حتی هیچ چیز دیگری را قبول نداشته باشد، مومن و محترم است.

حتی مرجئه ، ابن ملجم ملعون قاتل امیرالمومنین علیه السلام را مومن می دانستند و همین اعتقاد سبب شد که جوانان به این گروه خیلی زود نزدیک شوند. امام صادق علیه السلام فرمودند: جوان هایتان را با حدیث اهل بیت علیهم السلام آشنا نمایید قبل از این که گروه مرجئه ، آنان را گمراه کند.(۶)

دانستیم که طبق آیات قرآن و سیره پیامبر اکرم و عقل هیچ احترام و عزتی برای تفکر ها و نظرات باطل کفار ، مشرکین و منافقان وجود ندارد.

پانوشت

  1. بحار الانوار ج۱۹ ص۲۶۵۸
  2. قریب به مضمون: بحار الانوار ج۶ ص۲۰۷
  3. سوره اعراف آیه۱۷۹
  4. سوره اعراف آیه۱۷۶
  5. بحار الانوار ج۹۷ ص۹۴
  6. بحار الانوار ج۱۰ ص۹۲
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب