خطابه غدیردروس استاد

امیرالمومنین تنها مفسر قرآن

امیرالمومنین تنها مفسر قرآن
0

کلید فهم متشابهات قرآن و تنها مفسر آیات قرآن، آن که با تفسیر خود، آیات متشابه را از تشابه خارج می کند و بطن و بطون قرآن را تفسیر می کند، کسی نیست جز امیرالمومنین علیه صلوات الله و صلوات المصلین

تنها ولیّ الله، مفسر قرآن است

مَعاشِرَ النّاسِ تَدَبَّرُوا الْقُرْآنَ وَ افْهَمُوا آیاتِهِ وَ انْظُرُوا اِلى مُحْکَماتِهِ وَ لا تَتَّبِعُوا مُتَشابِهَهُ فَوَ اللَّهِ لَنْ یُبَیِّنَ لَکُمْ زَواجِرَهُ وَ لَنْ یُوضِحَ لَکُمْ تَفْسیرَهُ اِلّا الَّذى اَنَا آخِذٌ بِیَدِهِ وَ مُصْعِدُهُ اِلَىَّ وَ شائِلٌ بِعَضُدِهِ وَ رافِعُهُ بِیَدَىَّ وَ مُعْلِمُکُمْ: اَنَّ مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِىٌ مَوْلاهُ وَ هُوَ عَلِىّ بْنُ اَبى طالِبٍ اَخى وَ وَصِیّى وَ مُوالاتُهُ مِنَ اللَّهِ – عَزَّوَجَلَّ – اَنْزَلَها عَلَىَّ

خطبه غدیر

 پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله در غدیر خم فرمودند:

من کنت مولاه فهذا علی مولاه

خطابه غدیر

ای گروه مردم؛ در قرآن اندیشه و تدبّر کنید و آیاتش را بفهمید و به محکمات آن نگاه کنید و در متشابه ورود نکنید! تنها کسی که می تواند آیات متشابه را از تشابه خارج کند و برای شما توضیح دهد و تنها مفسر قرآن که برای شما تفسیر و بطنش را بگوید، همین کسی است که دستش را بالا گرفتم و آن امیرالمومنین علی بن ابی طالب است و به تأکید می گویم که:

امیرالمومنین تنها مفسر قرآن

اما متاسفانه کسی به این دستور صریح پیامبر اکرم صلَّی الله علیه وآله درباره این فضیلت و مقام تفسیر و تاویل امیرالمومنین عمل نکرده است! افرادی به عنوان مفسر قرآن و مترجم قرآن برخاسته اند.

شاهدیم که افرادی به عنوان مفسر ، وارد ترجمه و تفسیر آیات متشابه قرآن شده اند و آیات متشابه را توضیح داده اند بدون این که به روایات رجوع کنند! درحالی که اصلا بعضی از آیات، روایتی هم ندارد!

درس گذشته به توضیح معنای جنب الله پرداختیم و اگر می خواهید درباره آیات محکم و متشابه؛ تفکر، تدبّر، ترجمه، تاویل و تفسیر آیات قرآن و صحت و سقم هرکدام بطور مفصل دانش خود را بیفزایید حتما مطلب بعدی را مطالعه بفرمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب