فقط علی امیرالمومنین است
0

با تبیین حدیث ثقلین در خطابه غدیر، بیان شد که کمال و مقام اهل بیت علیهم السلام دست یافتنی نیست. رسول اکرم در ادامه خطبه غدیر به یک لقب بارز و اختصاصی امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام اشاره فرمودند:

اَلا اِنَّهُ لا اَمیرَالْمُؤْمِنینَ غَیْرُ اَخى هذا اَلا لاتَحِلُّ اِمْرَهُ الْمُؤْمِنینَ بَعْدى لِاَحَدٍ غَیْرِهِ

متن خطبه غدیر

آگاه باشید که جز این برادرم [ علی ابن ابی طالب ] شخص دیگری امیرالمومنین نیست! این عنوان امیرالمومنین، فقط برای او مجاز و حلال است. بدانید که حلال نیست کسی بعد از من، امیرالمومنین خطاب شود جز همین علی ابن ابی طالب علیه السلام.

لقب امیرالمومنین فقط برای علی ابن ابی طالب حلال است

با توجه به این تصریح پیامبر اکرم صلَّی الله علیه وآله در خطبه غدیر و جمع آن با روایات دیگر می توان گفت: صفت و لقب امیرالمومنین فقط مخصوص حضرت علی سلام الله علیه است ولی با این قسمت از خطبه به تنهایی چنین چیزی را نمی توان ثابت کرد؛ چون ممکن است کسی بگوید: این لقب صرفاً مربوط به شخصی است که بعد از پیامبر صلَّی الله علیه وآله بر مسند خلافت می نشیند!

ولی باتوجه به روایات دیگر می توان گفت که این لقب مختص حضرت امیرالمومنین سلام الله علیه است و جای تعجب است که بعضی از علماء شیعه به این معنا توجه نکردند اما بعضی از علماء سنی معنای این سخن را خوب درک کردند!

بهرحال دشمنان و مخالفین این لقب را دزدیدند همانند بسیاری از القاب و عناوین دیگر حضرت. مغیره بن شعبه ملعون وقتی وارد شهر شد، ابوبکر را به عنوان امیرالمومنین صدا کرد و توجیه کرد که ما مومن هستیم و او هم امیر بر مومنین است پس چنین لقبی درست است!!

چرا حضرت به عمر بن خطاب امیرالمومنین گفتند؟!

اما اگر نقل شده که امیرالمومنین علی علیه السلام به عمر بن خطاب امیرالمومنین گفتند یا امام رضا علیه السلام به مامون عباسی چنین گفتند، از چه جهت بوده است؟!

در روایتی از امام صادق علیه السلام است که می فرمایند:

هذا اسمٌ لا یَصلُحُ إلّا لأمیر المؤمنین ، الله سماه به و لم یُسَمَّ به أحدٌ غیرُه فَرَضِیَ به إلّا کانَ مَنکوحاً و إن لم یَکُن به اُبتُلیَ به‏

این نام شایسته کسی جز علی ابن ابی طالب علیه السلام نیست و هیچ کسی به این نام نامیده نشد در حالی که راضی به این اسم باشد مگر این که در همین زمان منکوح یا موطوء است وگر چنین نباشد، به آن دچار خواهد شد.

تفسیر عیاشی ج1 ص276

در این رابطه روایات واضحی داریم که این لقب فقط مختصّ حضرت امیرالمومنین علی سلام الله علیه است و بر دیگران حلال نیست.(1)

ثُمَّ ضَرَبَ بِیَدِهِ عَلی عَضُدِهِ وَ رَفَعَهُ حَتّی صارَتْ رِجلُهُ مَعَ رُکبَهِ رَسولِ اللهِ صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلِهِ(2)

متن خطبه غدیر

سپس رسول خدا صلَّی الله علیه وآله بازوی امیرالمومنین را گرفتند و بالا بردند تا جایی که پای حضرت در مقابل زانوی مبارکشان قرار گرفت!

این قدرت جای تعجب ندارد، چون ایشان همان پیامبری هستند که ماه را نصف کردند! از امیرالمومنین صلوات الله علیه نقل شده که می فرمودند: در جنگ ها وقتی که کار سخت می شد، ما به رسول خدا صلَّی الله علیه وآله پناه می بردیم.(3)

نکته دقیق این که رسول خدا صلَّی الله علیه وآله بازوی امیرالمومنین را گرفتند و آن حضرت را بلند کردند، نه این که فقط دست را بگیرند و بالا ببرند، که بعضی بگویند مگر قدِّ رسول خدا صلَّی الله علیه وآله با امیرالمومنین علیه السّلام چه قدر تفاوت دارد!

ثُمَّ قالَ مَعاشِرَ النّاسِ هذا عَلِىٌّ أخى وَ وَصیّى وَ واعى عِلْمى وَ خَلیفَتى فى اُمَّتى عَلى مَنْ آمَنَ بى وَ عَلى تَفْسیرِ کِتابِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ

متن خطبه غدیر
فقط علی امیرالمومنین است

اُخوّت و برادری پیامبر و امیرالمومنین علی علیه السلام

پیامبر تصریح می فرمایند که حضرت علی امیرالمومنین سلام الله علیه برادر من، وصی من، نگاه دارنده علم من و جانشینم در امت من و در بیان تفسیر کتاب خداست.

کلمه أخ به معنای برادر، از کلماتی است که در خطبه غدیر چند بار تکرار شده است.

ابن تیمیه حرانی یکی از کسانی است که شدیداً مقابل قضیه اخوّت و برادری امیرالمومنین با پیامبر جبهه گرفته و این فرمایش پیامبر اکرم را نادیده گرفته است.(4)

در خطبه غدیر، ابتدا مسأله انتصاب بیان شده است، ولی بقیه فراز های خطبه همه بیان فضائل حضرت علی امیرالمومنین صلوات الله علیه است تا همه بدانند آن بزرگوار مایه ولایت و جانشینی را دارند اللهُ اَعلَمُ حَیثُ یَجعَلُ رِسالَتَه (5)

طاغوت یعنی غاصب حق امیرالمومنین

همه بفهمند که کسانی که خود را جانشین پیامبر معرفی کردند و حق امیرالمومنین حضرت علی را غصب کرده واین جایگاه را به خیانت تملک کردند، حتی اگر عابد ترین و زاهد ترین اشخاص هم باشند، چیزی را ادعا کرده اند که برای آن ها و در شأنشان نیست و تصاحب این مقام از هر شرک و کفری بدتر است و ولایتشان ولایت طاغوت است ولو این که اهل عبادت باشند!

کسی که خود را امیرالمومنین ویا خلیفه رسول خدا صلَّی الله علیه وآله بداند، در واقع خود را خلیفه خدا می داند! این مقام با ریاست جمهوری فرق دارد! و خیلی ادعای بلندی است و کفر چنین شخصی را ثابت می کند چرا که ولایتی از ناحیه خدا به او نرسیده است!!

مضافا بر این که می بینیم غاصبان ولایت امیرالمومنین، در همه چیز مشکل داشته اند و همه کثیفی ها و پلیدی ها در وجودشان جمع بوده است و اگر بر فرض که همیشه هم عبادت کنند، باز همین ادعای ولایت و امارت داشتن، باطل است و مدعی آن طاغوت است.

مشکل اصلی امام حسین با یزید شراب خواری نبود

مشکل حقیقی یزید ملعون نیز همین بود. نیز مشکل امام سلام الله علیه با او به خاطر ادعای باطل او بود که نشان گر کفر او بود. او ولایتی را ادعا می کرد که برای او نبود و قطعا اگر یزید تمام کارهای مذهبی را انجام می داد و هیچ فسادی را مرتکب نمی شد، بازهم دارای ولایت نبود و چون چنین ولایتی را مدعی بود، طاغوت می شود و هرکس از او تبعیت می کرد، از طاغوت تبعیّت کرده بود.

پس مشکل اساسی امام حسین سلام الله علیه با یزید پلید، اختصاصاً شراب خواری و سگ بازی او نبود _چنان که مشهور است_ بلکه کفر او بخاطر ادعا کردن ولایتی است که مال او نبود.

در منزلگاه ذی جشم حضرت در برابر سپاه حرّ بیان فرمودند: ولایت از آن ماست و یزید چیزی را ادعا کرده که مال او نیست!(6)

کسی که در مقابل ولی الله ایستاد کافر است! و همین که کسی یزید را بپذیرد، او نیز کافر است، برفرض که کسی نماز شب هم بخواند باز هم باید دید که ولایت چه کسی را دارد! و اگر ولایت طاغوت را دارا باشد قطعا کافر است: وَالَّذینَ کَفَروُا أولیائُهُمُ الطّاغُوت (7)

ولایت فقط از آن امیرالمومنین علی علیه السلام و امامان معصوم پس از ایشان است.

پانوشت:

(1) بحارالأنوار ج۳۷ ص۳۳۲
(2) بحارالأنوار ج۳۷ ص۲۰۹
(3) بحارالأنوار ج۱۶ ص۱۱۷ و ۲۳۲ وج۱۹ ص۱۹۱
(4) منهاج السنّه ج۷ ص۳۵۹-۳۶۱
(5) سوره انعام آیه ۱۲۴
(6) بحارالأنوار ج۴۴ ص۳۷۷
(7) سوره بقره آیه ۲۵۷

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

ورود / ثبت نام