مقتل نویسی ابن ابی الدنیا و بلاذری در انساب الاشراف شرح حال بلاذری
0
  • شرح حال بلاذری در انساب الاشراف
  • مقتل نویسی ابن ابی الدنیا

در این درس به معرفی آثار و شرح حال بلاذری نویسنده کتاب انساب الاشراف و همچنین ابن ابی الدنیا درباره نوشته های ” مقتل الحسین “ علیه السلام این دو نویسنده می پردازیم.

شرح حال بلاذری در انساب الاشراف

احمد ابن یحیی ابن جابر بلاذری در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم می‌زیسته و به قرن نخست هجری نزدیک بوده است. یک دوره کتاب به نام انساب الاشراف نوشته و در رابطه با انساب اشخاص برجسته تاریخ ( از حضرت نوح تا شخصیت‌های مطرح در قریش ) تحقیق کرده و مطالبی را نقل می‌کند. بلاذری در جلد سوم این کتاب به مقتل الحسین و وقایع کربلا پرداخته است.

بلاذری در این کتاب به منابع خویش نیز اشاره کرده است.  به عنوان مثال وی می‌نویسد: بعض الطالبیین و یا بعض قریش یا از ابی مخنف یا از ابان بن حکم یا از عمر بن شبه و هشام کلبی و…

بلاذری در انساب الاشراف و بسیاری از بزرگان مورخین مانند شیخ مفید و ابوالفرج اصفهانی در مقتل نویسی مطالبی را از ابی مخنف نقل می‌کند که این نشان از اهمیت ابی مخنف دارد.

مقتل نویسی ابن ابی الدنیا

یکی از مقتل نویسان قرن سوم، ابن ابی الدنیا است که بسیار پر کار بوده و بسیاری از کتب وی در موضوعات اخلاقی است. ابن ابی دنیا فردی تارک دنیا و در عین بی میلی به دنیا در دربار مکتفی عباسی و معتضد عباسی نیز حضور داشته است.

او در کتب خود مطالبی از امیرالمومنین علی ابن ابی طالب علیه السلام، مناقب حضرت زهرا سلام الله علیها و همچنین مطالبی درباره عمر و معاویه آورده و در موضوع مقتل الحسین علیه السلام نیز مطالبی نوشته که الآن در دست نیست.

از کتب او تنها چند جلد باقی است که یکی از آنها مقتل امیرالمومنین علیه السلام می‌باشد. این کتاب به کوشش مرحوم سید عبدالعزیز طباطبایی و با تصحیح ایشان چاپ شده است.

او شاگردهایی داشته و گزارش هایی در زمینه مقتل الحسین و تاریخ از وی نقل شده است.

وی همانند بعضی از مورخین که قبلا تذکره و شرح حالشان گذشت، ارادت نسبت به اهل بیت علیهم السلام داشتند اما شیعه نبودند زیرا که دو خلیفه اول را بر امیرالمومنین علیه السلام مقدم می داشتند.

خوانندگان گرامی درباره مقتل نویسی بلاذری در انساب الاشراف و مقتل ابن ابی الدنیا می توانید سوالات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب