دروس استادشرح احتجاج طبرسی

جنس پیامبر خدا صلی الله علیه وآله؛ فرشته یا از مردم ؟!

پیامبر از جنس مردم ، پایگاه اینترنتی آیت الله فاضل
0

وقتی مشرکین قریش از جمله عبدالله ابن ابی امیه مخزومی از مباحثه با پیامبر خدا صلی الله علیه وآله درباره معجزه درمانده گشتند، دست به دامان شبهات بی اساسی شدند. گفتند: چرا شما از جنس مردم هستید؟! (۱) چرا از جنس ملائکه نیستید؟! چرا ثروتمند و پولدار نیستید؟! چرا مانند ما آب و غذا می خورید و نیاز های بشری دارید؟

  • پیامبری از جنس فرشته
  • جنس پیامبر هرچه باشد، اعتراض به خدا وارد نیست
  • تمام افعال خدا بر مدار حکمت است
  • منت خدا بود که لباس بشر به قامت پیامبر پوشاند
  • ها علی بشر کیف بشر
  • پیامبر از جنس بشر است اما با تفاوت ها

پیامبری از جنس فرشته

در واقع تفکرشان این بود که پیامبر خدا باید از جنس ملائکه باشد نه مردم ! و اگر مانند سایر مخلوقات باشد و با بشر مساوی باشد، پس چرا او پیامبر شده است؟!

ریشه ای ترین پاسخی که می توان داد این است که انتخاب نمایندگان خدا ، کار شما مردم نیست و پیامبر خدا باید به انتخاب خود خداوند عزوجل باشد.
ایشان فرمودند:

فانما الامر لله تعالی یفعل ما یشاء و یحکم ما یرید (۲)

فرمایش رسول خدا صلی الله علیه وآله

این یک قاعده کلی است که هرچه را خدا انجام دهد، کسی نمی تواند به خداوند بگوید: چرا!

جنس پیامبر هرچه باشد، اعتراض به خدا وارد نیست

اگر کسی مفهوم” الله ” و ” فقر “خود را فهمیده باشد، در می یابد که به خدا نمی توان گفت چرا!
رسول خدا فرمودند: فقیر به خدا نمی تواند بگوید که چرا من را فقیر کردی و یکی دیگر را پولدار کردی؟!

مفهوم پروردگار این است که امر به سوی اوست و چون خالق است، مالک است و صاحب اختیار است و هرکاری که بخواهد، انجام می دهد و هرحکمی که اراده کند فرمان می دهد.

اگر خداوند پیامبر را از جنس مردم انتخاب کند و یا اگر از جنس ملائکه باشد، باز هم درست است و چون تمام کارهای خدا از روی حکمت و از روی علم محکم است، اعتراض به خدا بی معناست. در علم خدا تردید راه پیدا نمی کند و حکمت خداوند حکمتی مُبرم و غیر قابل خدشه است.

تمام افعال خدا بر مدار حکمت است

جمله ای امیرالمومنین علیه السلام دارند که خیلی مهم است:

حکمت خدا صفات و افعال خدا را تدبیر می کند.

حکمت خدا در بیان امیرالمومنین علیه السلام

مثلا اگر ما برای خدا صفات غفران ، شدید العقاب ، رحیم و رئوف می شناسیم، بر اساس حکمت است و اگر خدا کسی را عفو کند و یا عقاب کند بر اساس حکمت است.

تمام افعال الاهی هیچ کدام بدون حکمت نیست در قرآن آمده که ما آسمان و زمین و آن چه که بین این دو است را عبث و بیهوده خلق نکردیم و مطابق حکمت است. حال اگر کسی به خدا اعتراض کند چه در این که پیامبر باید از جنس فرشته باشد و از مردم نباشد یا در سایر افعال الاهی، خدا را حکیم نمی داند و این مشکل توحیدی است که باید حل شود.

در مساله انتخاب نماینده و پیامبر خدا هم همین است که هرچه خدا انتخاب کرده بلا اشکال است و خدا بهتر می داند که چه کسی را انتخاب کند.

الله اعلم حیث یجعل رسالته (۳)

سوره انعام آیه ۱۲۴

رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: بر فرض هم اگر خداوند بخواهد ملکی را برای نبوت بفرستد، لباس بشر به تن او می کند همان طور که در قرآن بیان شده است که اگر ما بخواهیم ملکی را بفرستیم به لباس بشری می فرستیم.

منت خدا بود که لباس بشر به قامت پیامبر پوشاند

رسول خدا و امیرالمومنین صلوات الله علیهما وآلهما هم نور بودند. اما وقتی که به این دنیا آمدند، لباس بشری داشتند و اگر وارد این دنیا نمی شدند، اصلا بشر نمی شدند. لذا در کل قرآن کریم که بحث رسالت است کلمه ” منّت ” آمده است یعنی بزرگترین شخصیت دنیا را لباس بشری پوشاندند.

این که بعضی فکر کردند که رسول خدا و اهل بیت برای ما و هدایت ما خلق شده اند! اشتباه است بلکه خدا آن ها را خلق کرده است که مخصوصین خدا باشند و چون مخصوص و برگزیده خدا هستند هادی هم هستند.

در قرآن کریم داریم که مشرکین پرسیدند: چرا پیامبر از جنس ملائکه نازل نشد؟!

قرآن پاسخ می گوید: اگر ما ملکی می فرستادیم، بازهم از جنس بشر می فرستادیم و بر فرض که فرشته بفرستیم، حجت بر شما تمام می شود و به شما مهلت داده نمی شود و با اولین گناه عذاب می شوید.

هم چنین اگر من ملک باشم دیگر نمی توانم در بین مردم باشم و اگر من ثروتمند باشم باید ثروتمندان همه پیامبر باشند که در این صورت خلاف واقع است.

ها علی بشر کیف بشر

بعضی نیز در معجزات پیامبر و ائمه صلوات الله علیهم اجمعین از روی نادانی اشکال کردند که افرادی که از جنس بشر هستند چگونه توان معجزه دارند؟!

اما قرآن کریم می گوید:

قل انما انا بشر مثلکم یوحی الیّ (۴)

آیه پایانی سوره کهف

این یعنی درست است که پیامبر و [به تبع اهل بیت ] حقیقتاً از جنس بشر هستند اما این بشر تفاوت بسیار عمیقی با دیگران دارد زیرا به او وحی می شود که نشان از این است که رسول خدا و اهل بیت در بشریت گرچه مثل ما بدن و مسائل مربوط به آن را دارند اما در غیر بعد جسمانی ، تفاوت های اساسی دارند و اصلا دیگران با ایشان قابل مقایسه نیستند! لا یقاس بنا احد

اما این که بعضی از موجودات با هم متفاوت هستند، به خاطر حکمت است.

پیامبر از جنس بشر است اما با تفاوت ها

چرا اگر بشر همه مثل هم هستند به یکی وحی شد و به دیگری وحی نشد! این نشان از اختلاف و تفاوتی است که میان درجات بشر وجود دارد و حکمت خدا بر آن ناظر و آگاه است.

ابی صلاح کنانی وقتی که خواست به دیدار امام صادق علیه السلام برود، برای امتحان دست به بدن کنیزی زد که سبب شد تا امام ناراحت شوند. حضرت اورا بازخواست نموده و فرمودند: چرا این کار را کردی؟ عرض کرد می خواستم ببینم شما مطلع می شوید یا نه؟!

حضرت فرمودند: اگر ما هم مثل شما پشت دیوار را نبینیم دیگر چه فرقی بین من و شماست؟

حال وقتی که خدا به بشری وحی می کند این را می رساند که آن شخص از ارزش بالایی برخوردار است. کسی به حضرت گفت: چرا خدا با ما مستقیماً صحبت نکرد. حضرت فرمودند: هرکسی این لیاقت را ندارد که خدا با او صحبت کند.

پانوشت:

  1. الاحتجاج للطبرسی ج ۱ ص ۲۹
  2. همان
  3. سوره انعام آیه ۱۲۴
  4. آیه پایانی سوره کهف

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب