میزان فصیح ، بلیغ و واضح بودن عبارات خطبه غدیر | پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
دروس استاد

میزان فصیح ، بلیغ و واضح بودن عبارات خطبه غدیر

میزان فصیح ، بلیغ و واضح بودن عبارات خطبه غدیر
0

فهرست مطالب درباره خطبه بلیغ و فصیح غدیر:

فرمایش رسول اکرم صلی الله علیه وآله در عبارات خطبه غدیر برای معرفی مقام خلافت و وصایت امیرالمومنین علیه السلام بسیار فصیح ، بلیغ ، واضح و بود.

در میان خطبه های معصومین کمتر خطبه ای همانند خطبه غدیر در سلیس بودن معنا و مفهوم به چشم می خورد که همین مساله جای دقت و تفکر دارد که مگر ابلاغ امر خلافت امیرالمومنین چقدر اهمیت و ضرورت دارد که خطبه ای بدین سان ایراد شده است؟!

عظمت امر ولایت و اهمیت آن

در اول خطبه نیز حضرت رسول فرمودند: خداوند به من وحی نمود که علی بن ابی طالب را به عنوان وصیّ و جانشین خویش معرفی کنم و اگر این پیغام را به شما نرسانم، می ترسم از آسمان یک کوبنده ای بر من فرود آید که هیچ کسی هر چه قدر هم که قوی باشد، نتواند آن را از من دور کند!

این بیان نشان می دهد که جریان ولایت آن قدر عظمت دارد که اگر نباشد، تمام رسالت و زحمات ۲۳ ساله پیامبر از بین می رود. انگار که اصلا کاری نکرده اند!

همه حاضران در غدیر کلام پیامبر را درک کردند

امروزه کسی نمی تواند در واضح و فصیح و بلیغ بودن عبارات خطبه غدیر تردید کند چرا که خود رسول خدا صلّی الله علیه وآله در چند جای این خطبه می فرمایند: من در ابلاغ پیام جانشینی امیرالمومنین ، کوتاهی نکردم و باز به جهت استحکام این امر، خدا و ملائکه و مردم را هم شاهد می گیرند و می فرمایند: من این پیام را به گونه ای به شما رساندم که کاملا مقصود مرا فهمیدید.

اَللَّهُمَّ اِنّى اُشْهِدُکَ وَ کَفَی بِکَ شَهیداً اَنّى قَدْ بَلَّغْتُ

متن خطبه غدیر

آیات قرآن هم می فرماید که وظیفه پیامبر ابلاغ پیغام است. کسی که بگوید: پیامبر در بیان مقصود خویش در خطبه غدیر موفق نبودند و یا کلام حضرت رسول واضح و فصیح و بلیغ نبوده و یا دارای ابهام و چندپهلو بوده، قطعا به پیامبر تهمت وارد کرده است!

ما عَلَی الرَّسوُلِ اِلَّا البَلاغُ المُبینُ

سوره نور آیه ۵۴

حکمت فصیح و بلیغ و واضح بودن فقرات خطبه غدیر

بیان پیامبر در خطبه غدیر به گونه ای بوده که همگان به طور واضح و روشن پیام غدیر را بگیرند؛ لذا از کلمات بسیار ساده و روان استفاده شده است تا حجت بر همگان تمام شود. این مساله هم به خاطر اهمیت و حساسیت محتوای خطبه غدیر و هم به این جهت بوده که جمع زیادی از حاضرین در غدیر را افراد کم سواد و بادیه نشین تشکیل داده بوده اند.

مطالعه بیشتر
حقیقت دین یعنی شخصی به نام امیرالمومنین

در حالی که بعضی از خطبه های حضرات معصومین علیهم السّلام که به ما رسیده مثل خطبه های امیرالمومنین برای مخاطبین خاصی بوده و هنوز هم که هنوز است، کسی نتوانسته آن خطبه ها را به طور تمام و کمال بفهمد و شرح بزند!

میزان فصیح ، بلیغ و واضح بودن عبارات خطبه غدیر

شبهه وهابیت و تهمت ناروا به پیامبر

کسانی که به کلام پیامبر در خطبه غدیر ایراد می گیرند که چرا رسول خدا صلَّی الله علیه وآله در عبارت مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا عَلیٌّ مَولاهُ از کلمه واضح تری به جای واژه” مولا ” استفاده نفرمودند، خودشان را به نادانی زده اند!

چراکه رسول خدا صلَّی الله علیه وآله درباره امیرالمومنین از کلمات مختلفی استفاده کرده اند. یک بار فرموده اند: علی وصی من است. باری بیان کرده اند: علی وزیر من است و منزلت او نسبت به من مثل منزلت حضرت هارون است به حضرت موسی. گاهی امیرالمومنین را امام و و گاهی خلیفه خود معرفی کرده اند.

دیگر چگونه می بایست مقام جانشینی مطلق امیرالمومنین را معرفی می کردند که امروزه متّهم نشوند به فصیح و بلیغ و واضح نبودن خطبه غدیر ؟!

پیامبر اکرم در سراسر خطبه غدیر از کلماتی ساده و فصیح استفاده فرموده و حتی کوچک ترین ضمیر را به مرجعش برگردانده و تمام جملات را توضیح دادند و همه این ها به خاطر آن وظیفه ابلاغ بود که عدم ابلاغ وصایت و خلافت امیرالمومنین مساوی با انجام ندادن و عدم قبولی ۲۳ سال رسالت نبوی تلقی می شد.

اشتباه رایج در فهم معنای ” ولی ” و” مولا “

کسانی که می گویند:” ولیّ ” و” مولا “چندین معنا دارد، در اشتباهند و گفتارشان درست نیست! بلکه” ولیّ ” فقط یک معنای حقیقی دارد که همان سرپرست است و” مولا ” در آن زمان فقط به معنای مالک استعمال شده است. معانی دیگر می تواند مجازاً استفاده شود به این صورت که اگر قرینه ای موجود باشد، همان معنای مجازی استفاده می شود ولی اگر قرینه نباشد، تنها یک معنا دارد و آن معنا سرپرست است.

مطالعه بیشتر
حدیث منزلت و یوم الدار در خطابه غدیر

پیامبر اکرم قبل از آن که امیرالمومنین را در قالب جمله مشهور “من کنت مولاه فهذا علی مولاه” به عنوان مولا معرفی کنند، از حق اولویت و مالکیت خویش نسبت به مردم سخن می گویند. وقتی از مردم اقرار گرفته می شود که من ولایت دار تر از شما نسبت به خودتان هستم، آن گاه می فرمایند: این علی ابن ابی طالب نیز مولا و مالک شماست.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه مندانی که در خبرنامه ایمیلی ما عضو شده اند :

2

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *