خطابه غدیردروس استاد

دین بدون امامت و اسلام بدون ولایت !

دین بدون امامت و اسلام بدون ولایت !
0

با این مطالب بیشتر آشنا خواهید شد:

بدون امامت ، دین معنایی ندارد

گفته شده: کسی که امامت و ولایت اهل بیت علیهم السلام را قبول نکند، دین دارد ولی دین وی ناقص است؛ ما محکم و مستدل همگام با خطبه غدیر بیان می کنیم که انسان بدون اعتقاد به امامت و ولایت ، اصلاً مسلمان نیست و قطعاً دین ندارد که بخواهد اسلام و دینش ناقص یا کامل باشد! ولایت خدا همان ولایت امیرالمومنین است. اگر ولایت امیرالمومنین انکار شود، ولایت الله نیز انکار می شود.

مَعاشِرَ النّاسِ اِنَّما اَکْمَلَ اللَّهُ – عَزَّوَجَلَّ – دینَکُمْ بِاِمامَتِهِ فَمَنْ لَمْ یَأْتَمَّ بِهِ وَ بِمَنْ یَقُومُ مَقامَهُ مِنْ وُلْدى مِنْ صُلْبِهِ اِلى یَوْمِ الْقِیامَهِ وَ الْعَرْضِ عَلَى اللَّهِ – عَزَّوَجَلَّ – فَاُولئِکَ الَّذینَ حَبِطَتْ اَعْمالُهُمْ فِى الدُّنْیا وَ الْاخِرَهِ وَ فِى النّارِ هُمْ خالِدُونَ لایُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ یُنْظَرُونَ

متن خطبه غدیر

ای مردم؛ خدا دینتان را با امامت امیرالمومنین کامل کرده است. پس هرکسی که امامت او و آن دسته از فرزندان من که از صلب علی ابن ابی طالب و دارای مقام امامت هستند _تا روز قیامت و در پیشگاه الاهی_ را نپذیرد، تمام اعمال نیکش از بین می رود و در عذاب جهنم جاویدان خواهد بود. از عذابشان چیزی کم نمی شود و لحظه ای از آن آسوده نخواهند شد.

ولایت امیرالمومنین همان ولایت خداست

به این فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله دقت کنید! یعنی کسی که خود را مسلمان می داند و اهل جهاد بوده و بارها حج گزارده است، اسلام و دین او بدون ولایت و امامت امیرالمومنین و امامان بعد، در پیشگاه خداوند پذیرفته نمی شود.
حقیقت اسلام و تمام دین ، ولایت الله است و این ولایت در رسول الله و اهل بیت سلام الله علیهم جاری شده است. لذا امام باقر صلوات الله علیه فرمودند:

وِلایَتُنا وِلایَهُ اللهِ (۱)

بحار الانوار ج ۲۶ ص ۲۸۲

و این نشان می دهد که اسلام ، یک حقیقت بسیط است که یا وجود دارد یا از اصل وجود ندارد! سپس اگر ولایت باشد، می تواند شدت و ضعف داشته باشد اما بدون ولایت و امامت امیرالمومنین ، دیگر هیچ دین و ولایتی نیست!

با این توضیح از ولایت اهل بیت ، این طور نیست که کسی بتواند یک امام را قبول کند و یک امام دیگر را قبول نکند؛ چون در این صورت، اصل ولایت را رد کرده و به این ترتیب تمام ولایت از دست می رود. حضرت صادق علیه السلام فرمودند:

مَنْ أَنْکَرَ وَاحِداً مِنَ الْأَحْیَاءِ فَقَدْ أَنْکَرَ الْأَمْوَاتَ (۲)
اگر کسی یک نفر از امامان را انکار کند، پس با این انکارش تمام امامان و حجج قبل را انکار کرده است.

بحار الانوار ج ۲۳ ص ۹۵

اگر کسی ولایت رسول خدا صلَّی الله علیه وآله را بپذیرد ولی ولایت و امامت حضرت امیرالمومنین علیه السلام را انکار کند، از آن جا که این انکارش به معنای انکار ولایت رسول خدا و ولایت خداوند عزوجل است، سبب می شود که تمام دین از دستش برود و همه اعمالش ریزش کند.

مطابق صریح خطبه غدیر ، شخص بدون ولایت و امامت ، در واقع مشرک و بی دین محسوب می شود چرا که در کنار سرنهادن به بخشی از فرمان خداوند، بخش دیگری از آن فرمان را نادیده گرفته و متابعت غیر خدا را نموده است و قرآن به صراحت بیان کرده: تنها عاملی که سبب ریزش اعمال می شود، شرک است!(۳)

دین بدون امامت و اسلام بدون ولایت ! خطبه غدیر

یا ولایت الله یا ولایت طاغوت !

ولایت الله فقط در رسول خدا صلَّی الله علیه وآله و در اهل بیت علیهم السّلام جاری شده است و جایگاه دیگری ندارد و اگر کسی از این ولایت ، خارج شود قطعاً وارد ولایت طاغوت می شود و مسیر سومی در کار نیست.(۴)

اطاعت کردن ما از افراد ، در واقع به این معناست که تحت ولایت آنان هستیم و ولایتشان را پذیرفته ایم! و هیچ لحظه ای نیست که انسان در ولایتی نباشد و هرگاه کسی در ولایت الله نباشد، بطور قطع و یقین در ولایت طاغوت است!

بر این مبناست که حضرت رسول صلَّی الله علیه وآله بیان می فرمایند: اگر کسی ولایت امیرالمومنین علیه السلام را که به او عرضه شده نپذیرد، تمام اعمالش ریخته می شود چرا که او مشرک است!

منکر ولایت امیرالمومنین ، جاویدان در جهنم

وَ فِى النّارِ هُمْ خالِدُونَ لایُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَ لا هُمْ یُنْظَرُونَ

متن خطبه غدیر

نتیجه اسلام بدون ولایت و دین بدون امامت ، جاویدانی در آتش دوزخ است و این طور نیست که روزی عذابشان پایان پذیرد و به بهشت روند که این نشان از عظمت جریان دارد! منکر ولایت امیرالمومنین ، در جهنم خالد و جاوید است و در عذابش هم تخفیف داده نمی شود!
این چه جریانی است که اگر کسی آن را نپذیرد، تمام اعمالش حتی توحیدش از بین رفته و در آتش دوزخ جاویدان است و عذابش کم نمی شود؟!

امام صادق صلوات الله علیه فرمودند:

اگر کسی درختی را بکارد که خدا نکاشته است، مسلمان نیست! و اگر کسی درختی را بکارد که خدا راضی نیست، مسلمان نیست! و اگر کسی این دو دسته را مسلمان بداند، مسلمان نیست!

سپس حضرت در ادامه بیان فرمودند:

این درخت، نبوت و ولایت است، اگر کسی شخصی را که خدا او را امام قرار داده است، رد کند و یا کسی را که خدا او را امام نکرده، امام بداند و نیز کسی که این دو گروه را مسلمان بداند، هیچ کدام مسلمان نیستند!

بحارالأنوار ج ۷ ص۲۱۲ [قریب به مضمون]

در پایان از شما خوانندگان گرامی درخواست می شود که نظرات خود را درباره مطلب دین بدون امامت و اسلام بدون ولایت با ما در میان بگذارید.

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۲۶ ص۲۸۲
(۲) بحارالأنوار ج۲۳ ص۹۵
(۳)سوره مائده آیه ۵ ، سوره انعام آیه ۸۸ ، سوره زمر آیه ۶۵
(۴) بحارالأنوار ج۶۷ ص۲۲۸

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب