باتوجه به خطبه غدیر ؛ آیا مخالفان و دشمنان امیرالمومنین ، مسلمان هستند؟ | پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
دروس استاد

باتوجه به خطبه غدیر ؛ آیا مخالفان و دشمنان امیرالمومنین ، مسلمان هستند؟

آیا مخالفان و دشمنان امیرالمومنین ، مسلمان هستند؟
0

فهرستی از این مقاله درباره مخالفان و دشمنان امیرالمومنین علیه السلام:

پیشتر بیان کردیم که امام حقیقت دین است و “دین” چیزی جز امام و “تدیّن” جز فرمان برداری امام معصوم نیست. با توجه به این مطلب و صریح فرمایش پیامبر اکرم در خطبه غدیر، درک این مطلب واضح می شود که مخالفان و دشمنان امیرالمومنین آیا در زمره اسلام و مسلمان ها هستند یا خیر؟! آیا غیر از شیعیان مسلمانی وجود دارد؟! پیامبر در غدیر تکلیف دشمن امیرالمومنین را مشخص کردند.

عمل امام، مطابق رضایت خداست

الدّاعى اِلَیْهِ وَ الْعامِلُ بِما یَرْضاهُ وَ الْمُحارِبُ لِاَعْدائِهِ
علی ابن ابی طالب دعوت کننده به سوی خدا و عامل به تمام چیزهایی است که مرضیّ خداست و محارب و جنگ کننده با دشمنان خداست.

متن خطابه غدیر

اگر امیرالمومنین خلیفه منصوب شده خدا و وصی رسول الله است، پس فقط به امر خدا و رسولش می جنگد و رضایت و غضبی، جز رضا و غضب الاهی ندارد. جنگ با چنین کسی جنگ با خود خداست.

دشمن امیرالمومنین، دشمن با خدا و پیامبر است

در روایتی از رسول اکرم به امیرالمومنین آمده است:

یا علی؛ حربک حربی و سلمک سلمی و حربی حرب الله و سلمی سلم الله (۱)
علی جان؛ جنگ با تو جنگ با من و سِلم تو سلم با من است و جنگ با من جنگ با خدا و سلم با من سلم با خداست.

جای تردید باقی نمی ماند که دشمنان و مخالفان امیرالمومنین و اهل بیت، دشمن با خدا و خارج از اسلام و مسلمین هستند. از این عبارت “المُحارِبُ لِأعدائِهِ” در خطبه غدیر معلوم می شود که کسانی که در برابر امیرالمومنین پس از شهادت پیامبر اکرم صف آرایی کردند، با هر شخصیت دینی یا سیاسی که داشتند، دشمن قطعی خداوند بودند.

مطالعه بیشتر
واژگان " ولیّ " و " مولا " در خطبه غدیر خم

پیشگویی جنگ جمل، صفّین و نهروان؛ در غدیر خم

در عبارت بعدی خطبه غدیر، خود رسول اکرم جنگ های آینده امیرالمومنین با ناکثین، قاسطین و مارقین را پیشگویی کرده و تکلیف آن ها را از همان جا مشخص فرمودند.

وَ الْمُوالى عَلى طاعَتِهِ وَ النّاهى عَنْ مَعْصِیَتِهِ اِنَّهُ خَلیفَهُ رَسُولِ اللَّهِ وَ اَمیرُالْمُؤْمِنینَ وَ الْاِمامُ الْهادى مِنَ اللَّهِ وَ قاتِلُ النّاکِثینَ وَ الْقاسِطینَ وَ الْمارِقینَ بِاَمْرِاللَّهِ

او کسی است که تمام کارهایی را که خداوند امر فرموده، انجام داده است و از تمام کارهایی که خداوند نهی فرموده، اجتناب نموده است. او جانشین رسول خدا و امیر بر مومنین و امام هدایت گر است و به دستور پروردگار، قاتل پیمان شکنان یعنی آن هایی که با حضرت بیعت کردند و بعد شکستند و ستم پیشه گانی که از حق روی گرداندند و منحرفان از دین است.

متن خطبه غدیر

با این بیان، دشمنان حضرت در جنگ جمل و صفّین و نهروان، دشمن خداوند معرفی شدند و دشمن پیامبر و خدا از زمره اسلام و مسلمانان خارج است.

هم چنان عده ای می گویند: مخالفان امیرالمومنین و دشمنان حضرت که با امیرالمومنین در جنگ جمل یا صفّین جنگیدند، مسلمانند!

درحالی که طبق فرمایش پیامبر در غدیر و غیر غدیر و مطابق عقیده امامیه، هر کسی که در جبهه مخالف امیرالمومنین و اهل بیت قرار بگیرد، از دین خدا و اسلام خارج است و مسلمان نیست. گرچه باب توبه برای همه باز است و هرکسی می تواند در هر شرایطی که هست توبه کند.

باتوجه به خطبه غدیر ؛ آیا مخالفان و دشمنان امیرالمومنین ، مسلمان هستند؟

آیا غیر از شیعیان مسلمانی وجود دارد؟

هنوز بعضی می گویند: کسانی که با امیرالمومنین جنگیدند، مسلمانند! در اعتقاد شیعه، محارب و دشمن با امیرالمومنین ، با محارب و دشمن با پیامبر مساوی است و ما چنین فردی را مسلمان ندانسته بلکه از دین خدا خارج می دانیم؛ مگر این که توبه کند که البته باب توبه برای همه باز است و هرکسی می تواند در هر شرایطی که هست، توبه کند.

مطالعه بیشتر
آیا پیامبر و اهل بیت بخاطر ما خلق شده اند؟!

عبیدالله بن حُرّ جُعفی با امیرالمومنین جنگید! سال ها بعد که سیدالشهداء علیه السلام به طرف کوفه حرکت فرمودند و به منزلگاه بنی مقاتل رسیدند، به نزد او رفتند و فرمودند: تو گناه عظیمی انجام دادی! ما را یاری کن و با این کار گناهان قبلی خود را پاک کن. او گفت: من از کوفه خارج شدم که با شما نجنگم! ولی مردش هم نیستم که به همراه شما بجنگم!(۲)

خلاصه این که امام را یاری نکرد و جالب این که از کسانی بود که بعد از شهادت امام حسین علیه السلام در مصیبت آن حضرت مرثیه خواند!(۳) بعد وارد دستگاه مختار شد ولی به مختار هم وفا نکرد و سپس به سراغ مصعب بن زبیر رفت.(۴) با او نیز کنار نیامد و مصعب او را به زندان انداخت! بعداً آزاد شد و وقتی که خواست به لشکر زبیر حمله کند، زخمی شد و خود را در رودخانه انداخت و کشته شد!

پانوشت:

(۱) بشاره المصطفی ص ۴۷۷
(۲) بحارالأنوار ج۴۴ ص۳۷۹ قریب به مضمون
(۳) بحارالأنوار ج۴۵ ص۳۵۴
(۴) بحارالأنوار ج۴۵ ص۳۸۰

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه مندانی که در خبرنامه ایمیلی ما عضو شده اند :

2

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *