مقتل ابن شهر آشوب در مناقب آل ابی طالب محسن بن حسین
0

جناب ابن شهر آشوب مازندرانی از علمای بزرگ شیعه و صاحب کتاب ارزشمند ” مناقب آل ابی طالب ” هستند. در این کتاب به موضوع مقتل الحسین علیه السلام و وقایع کربلا و اتفاقات پس از عاشورا می پردازند. ایشان در حلب و نزدیک قبر حضرت محسن بن حسین علیه السلام مدفون هستند.

ابو جعفر ؛ محمد بن علی صاحب کتاب مناقب آل ابی طالب ؛ به جهت انتساب به جد خود مشهور به ابن شهر آشوب بوده (۱) و با القاب عز الدین و رشید الدین نیز شناخته می شوند.

وی در سال ۴۸۸ هـ . ق در شهر ساری ایران به دنیا آمد و در سال ۵۸۸ هـ . ق در شهر حلب دار فانی را وداع گفت و در کوه جوشن در کنار زیارت گاهی منتسب به نام محسن بن حسین علیه السلام (۲) به خاک سپرده شده است.
باید دقت داشت که ابن شهر آشوب مدفون در شهر ساری ، غیر از ایشان است.

مرحوم ابن شهرآشوب از فقها و محدثین بزرگ شیعه است که در وصف ایشان عبارات کم نظیری نقل شده است؛
مرحوم شیخ حسین نوری در وصف ایشان می نویسد:

فخر الشیعه و تاج الشریعه و البحر المتلاطم و الذی لیس له ساحل و محیی آثار المناقب و الفضایل و

تمجید شیخ حسین نوری از ابن شهرآشوب

ویژگی های ابن شهر آشوب مازندرانی

  • حافظه قوی و حفظ قرآن در کودکی
  • علاقه فراوان به علم آموزی
  • شاگردی ابن شهر آشوب در محضر بزرگانی از قبیل شیخ طبرسی صاحب مجمع البیان ، حسن بن فضل طبرسی صاحب احتجاج ، ابوالفتوح رازی ، زمخشری سنی ، فتال نیشابوری صاحب مقتل روضه الواعظین ، قطب الدین راوندی ، پدر و پدر بزرگ خود
  • شاگردی برخی از علمای اهل تسنن و جامعیت خاص در مسائل میان شیعه و سنی
  • تربیت شاگردان مشهوری همچون ابن زهره
  • شجاعت وی در نقل روایات مطاعن ؛ از قبیل نوشتن کتاب مثالب النواصب در زمان حکومت‌های جائر و ظلم و مناظره با حاکم شهر ساری

مناقب ابن شهر آشوب و مقتل نویسی

آثار ابن شهر آشوب در موضوعات گوناگون بوده و می‌توان به ” اسباب النزول علی مذهب آل الرسول ” و کتاب ” مثالب النواصب اشاره کرد اما نام کتاب مورد نظر ما ” مناقب آل ابی طالب ” است که به مقتل کربلا نیز پرداخته است.

در بیان مقتل سیدالشهداء و به عنوان مثال جریان های مربوط به انتقال سر مقدس امام حسین علیه السلام از ابی مخنف و شعبی و همچنین بلاذری و طبری نقل هایی دارد.

پانوشت:

  1. ‌فرزندان گاهی به نام پدر خودشان و گاهی به نام پدر بزرگشان منتسب می شدند و از آن جهت که پدربزرگ شهرت بیشتری داشته است ایشان را به نام پدر بزرگشان منتسب کرده و ابن شهر آشوب گفته ‌اند.
  2. می‌گویند: در جریان عبور کاروان اسرای کربلا ، بانویی از اهل بیت امام حسین علیه السلام در این مکان یعنی حلب ، وضع حمل نموده و فرزند فوت شده را در آن جا دفن کرده اند. نام آن فرزند، محسن بن حسین گفته شده است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

night mode toggle