مقتل نویسی ابن فتال نیشابوری در روضه الواعظین و شیخ طبرسی در اعلام الوری
0

از عالمان شیعه که در کتبشان به موضوع” مقتل الحسین ” علیه السلام پرداخته اند، جناب محمد ابن حسن فتال نیشابوری در کتاب ” روضه الواعظین و بصیره المتعظین ” و مرحوم شیخ طبرسی ملقب به امین الاسلام در کتاب ” اعلام الوری بأعلام الهُدی ” است.

این مطالب تقریر دروس آیت الله شیخ جعفر فاضل دامت برکاته است.

شرح حال محمد ابن حسن فتال نیشابوری

ایشان از علمای شیعه در قرن پنجم و از شاگردان شیخ طوسی و سید مرتضی و استاد ابن شهر آشوب می باشد.

آثار گوناگونی برای مرحوم فتال نیشابوری نقل شده است که از آن میان می‌توان به ” روضه الواعظین و بصیره المتعظین ” که کتاب مورد بحث مادر زمینه مقتل الحسین علیه السلام است و کتاب ” التنویر فی معان التفسیر ” اشاره کرد.
ایشان در سال ۵۰۸ هـ . ق در سن حدود ۸۰ سالگی به دست شهاب الاسلام به شهادت رسیده است.

ابن شهر آشوب در کتاب مناقب خود مطالبی را از استادش محمد ابن حسن فتال نیشابوری نقل می‌کند.

ابن فتال از پدرش و از شیخ طوسی بهره فراوان برد و شاگردان نیکویی همچون علی بن محمد بن حسن نیشابوری را تربیت نمود.

مقتل الحسین در کتاب روضه الواعظین

متاسفانه اکنون کتاب التنویر فی معان التفسیر ایشان در دست نیست و تنها کتاب ارزشمند ایشان به نام روضه الواعظین موجود است و از نام آن نیز مشخص می شود که بخشی از این کتاب در رابطه با امام حسین علیه السلام است.

محمد ابن فتال نیشابوری در جلد اول کتاب خود روایاتی از ائمه طاهرین علیهم السلام درباره مقتل الحسین و فضائل سیدالشهداء علیه السلام نقل می کند.

امین الاسلام شیخ طبرسی و مقتل نویسی ایشان

کتاب ارزشمند دیگر قرن پنجم که بسیار مورد توجه علما در زمینه مقتل الحسین علیه السلام می باشد، کتاب ” اعلام الوری ” تالیف شیخ ابوعلی فضل ابن حسن طبرسی ملقب به امین الاسلام متوفی سال ۵۴۸ هـ . ق است. نام کامل این کتاب ” اعلام الوری بأعلام الهُدی ” می باشد.

مرحوم امین الاسلام طبرسی این اثر را در قالب چهار فصل به زندگی چهارده معصوم اختصاص داده و در فصل سوم به مطالبی در ارتباط با امام حسین علیه السلام و مقتل الحسین می‌پردازد.

مرحوم طبرسی در عصر حاکمان سنی خراسان زندگی می‌کرد و لذا سعی در رعایت اعتدال در مباحث داشت. شیخ طبرسی این اثر خود را به علی بن شهریار که در سال‌های ۵۱۱ تا ۵۳۴ هـ . ق حاکم مازندران بود و در این کتاب مورد تمجید قرار گرفته بود، هدیه داد.
این کتاب با وجود غیر مستند بودن روایات، به عنوان کتاب منبع شناخته می شود چرا که مولف در اعتبار این اثر می‌گوید: من تنها روایات بدون اشکال و مورد وثوق خود را نقل نموده‌ام.

ایشان در تالیف این کتاب از منابع بسیاری که اکنون در دسترس ما نیست همچون ” مغازیابان بن عثمان ، ” نوادراحمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی و ” اخبارابوهاشم جعفری بهره برده است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

night mode toggle