شیخ مفید و مقتل کربلا در ارشاد
0
  • آشنایی با ارشاد شیخ مفید
  • مقتل نویسی در ارشاد
  • اهمیت کتاب الارشاد

ابوعبدالله محمد بن محمد بن نعمان بغدادی مشهور به” شیخ مفید “صاحب کتاب ارشاد است که نام کامل آن “ الارشاد فی معرفه حجج الله علی العباد “می باشد. این کتاب در تاریخ اهل بیت علیهم السلام و مقتل سیدالشهداء علیه السلام و وقایع کربلا جایگاه ویژه ای دارد.

خدمات ایشان فراوان بوده که از آن میان می توان به پرورش شاگردانی همچون سید مرتضی و سید رضی اشاره نمود.

همچنین به جهت سیر عقلی در مباحث ایشان، شاهد ابتکارات علمی و اختلاف نظرات جدی با استادشان شیخ صدوق به جهت روش اخباری گری می باشیم. شیخ مفید در مباحث عقلی بسیار دقیق عمل نموده و به صورت مفصل عملکرد عقل را تبیین نموده است.

آشنایی با ارشاد شیخ مفید

این اثر در واقع تاریخ زندگی اهل بیت علیهم السلام بوده و شیخ مفید کوشیده تا بر اساس روایات ، سیر تاریخ زندگی اهل بیت علیهم السلام و مقتل الحسین علیه السلام را به صورت دقیق و منظم تبیین کند و هر کجا مساله‌ای اعتقادی در میان بوده، اهمیت ویژه ای قائل شده و روایات تاریخ را مستند نقل نموده که سبب اهمیت فوق العاده‌ این اثر گشته است.

مقتل نویسی شیخ مفید در ارشاد

انگیزه نگارش این اثر در مقدمه‌ کتاب، درخواست یکی از شیعیان به منظور تالیف کتابی برای افزایش آگاهی نسبت به اهل بیت علیهم السلام ذکر شده است.

حجم قابل ملاحظه‌ای از این اثر، درباره امیرالمومنین و امام حسین علیهماالسلام و واقعه و مقتل کربلا است. مرحوم شیخ مفید در مقتل نویسی از گزارش های هشام کلبی و ابی مخنف بهره برده اند.

اهمیت کتاب ارشاد

در اهمیت این کتاب همین بس که از مصادر کتب مهمی چون بحار الانوار و تمامی کتب پس از خود می باشد.

مرحوم آقا بزرگ تهرانی در الذریعه می‌نویسد:

این کتاب درباره‌ زندگی اهل‌بیت علیهم السلام تالیف شده و پس از شیخ هر که کتابی در این موضوع نوشته، ارشاد یکی از منابع آن بوده است.

آقا بزرگ تهرانی

بنابراین ارشاد از کتب کهن و مرجع و منبع علمی بسیاری از علما و تاریخ نگاران و مقتل نویسان بوده است؛ همچنین نگارش این کتاب در اواخر عمر شیخ و دوران پختگی علمی ایشان بوده پس ارزشی دوچندان به این اثر می بخشد.

شیخ مفید این عالم فقیه محدث متکلم مورخ و مقتل نگار برجسته جهان اسلام سرانجام دو سال پس از نوشتن این کتاب، در سال ۴۱۳ هـ . ق دار فانی را وداع گفت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

night mode toggle