خطابه غدیردروس استاد

منافقان در غدیر خم

پیامبر منافقان را می شناختند
0

در این مقاله با این مطالب بیشتر آشنا می شوید:

  • درخواست معافیت از ابلاغ
  • برنامه منافقان در غدیر خم
  • جریان نفاق در قرآن

در مقالات قبل به آیه ولایت و شان نزول آن درباره امیرالمومنین علیه السلام اشاره کردیم. هم چنین به مساله خاتم بخشی امیرالمومنین در نماز و توجه حضرت به سائل و شبهه ای در این زمینه پرداختیم. پیامبر صلَّی الله علیه وآله در ادامه خطابه با توجه به کمبود مومنان، زیادی منافقان ، فساد سرزنش گران و مکر مسخره کنندگان در همان اجتماع غدیر فرمودند:

وَ سَاَلْتُ جَبْرَئیلَ اَنْ یَسْتَعْفِىَ لِىَ السَّلامَ عَنْ تَبْلیغِ ذالِکَ اِلَیْکُمْ – اَیُّهَا النّاسُ – لِعِلْمى بِقِلَّهِ الْمُتَّقینَ وَ کَثْرَهِ الْمُنافِقینَ وَ اِدْغالِ اللّائِمینَ وَ حِیَلِ الْمُسْتَهْزِئینَ بِالْاِسْلامِ

من هم از جبرئیل درخواست نمودم که از خدا بخواهد مرا از رساندن این پیام در میان این جمعیّت معاف کند! زیرا من از کمی پرهیزکاران، زیادی منافقان، فساد انگیزی گناه کاران و نیرنگ مسخره کنندگان اسلام آگاهم!

متن خطابه غدیر

درخواست معافیت از ابلاغ

این جمعیت ۱۲۰۰۰۰ نفری حاضر شده در غدیر خم، توسط خود رسول خدا صلی الله علیه وآله جمع و تشکیل شد و پیامبر اکرم افرادی را فرستادند تا در بلاد و مناطق مختلف اعلام کنند که:

هر زن و مرد مسلمانی که می تواند حج بگزارد، باید بیاید!(۱)

و همین امر سبب شد که جمعیّت زیادی جمع شوند. این حج به طور مستقلّ بر همه مسلمانان واجب بود؛[چه قبلاً حجّ رفته بودند یا نه!] باید همه شرکت می کردند و این به صریح امر خداوند متعال بود.

وجود این جمعیّت بسیار، قابل مخفی کردن و پوشاندن نبود و در میان این جمعیت افرادی بودند که ایمان مستحکمی نداشتند. اکثر این جمعیت، طولِ اسلامشان بیش از ۱ سال و ۲ سال نبود!

این جا بود که رسول اکرم از خداوند درخواست معافیت از ابلاغ امر ولایت کردند که علت این درخواست معافیت، _به گفته رسول اکرم_ همان زیادت منافقان و کمی مومنان در اجتماع غدیر بیان گردید.

برنامه منافقان در غدیر خم

امروزه بسیاری از مسلمانان با این که اجداد و پدرانشان مسلمان بوده اند، فهم درستی از اسلام ندارند وای به حال نو مسلمانان آن روز!
بعد از فتح مکه مردم دسته دسته مسلمان می شدند ولی اعتقاد و اسلام و ایمانشان عمیق نبود!

حضرت رسول اکرم در غدیر خم فرمودند: من علم دارم به این که متّقین در این جماعت خیلی کم و منافقان زیاد هستند. [نه این که اکثرشان منافقان باشند، اما در این جمعیت منافق زیاد بود!]

درمیان جمعیت بعضی از منافقان برنامه هایی برای شورش و بر هم زدن نظم چند هزار نفری مسلمانان چیده بودند! پیامبر اکرم صلَّی الله علیه وآله را در آن میان مسخره می کردند.

جریان نفاق در قرآن

حضرت رسول صلی الله علیه وآله در ادامه خطابه غدیر به آیه ای از قرآن درباره منافقان اشاره فرمودند:

الَّذینَ وَصَفَهُمُ اللَّهُ فى کِتابِهِ: بِاَنَّهُمْ یَقُولُونَ بِاَلْسِنَتِهِمْ ما لَیْسَ فى قُلُوبِهِمْ وَ یَحْسَبُونَهُ هَیِّناً وَ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ عَظیمٌ

کسانی که خداوند در قرآن چنین توصیفشان نموده است: آن ها چیزی را که در دل هایشان نیست به زبان می آورند و این نفاق خود را ساده می پندارند در حالی که نزد خدا بزرگ است.

متن خطابه غدیر

پیامبر از فتنه منافقان آگاه بودند اما به جهت تبلیغ و بیان ولایت و خلافت امیرالمومنین و اطاعت فرمان “بلّغ” الاهی، اذیت منافقان را تحمل کردند.

پیامبر اکرم پرده از یکی از آزار و اذیت های منافقان در طول حیات شریف خود برداشتند و در غدیر خم به “آیه اُذُن” و تفسیرش اشاره فرمودند که در مطلب بعدی می توانید مشاهده بفرمایید.

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۲۱ ص۳۸۳

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب