خطابه غدیردروس استاد

منکر فضیلت امیرالمومنین ، ملعون است( مطابق خطبه غدیر )

منکر فضیلت امیرالمومنین ، ملعون است
0

فهرست عناوین این مقاله:

به بهانه بیان فضیلت امیرالمومنین علیه السلام در لیله المبیت، ۱۴ امتحان حضرت در دنیا را شمردیم. سپس رسول اکرم در خطبه غدیر به همگان دستور دادند که امیرالمومنین را بر دیگران برتری و فضیلت دهید. پیامبر اکرم و حضرت امیر صلی الله علیهما وآلهما اشرف مخلوقات و با فضیلت ترین در خلقت خدا هستند. منکر فضیلت امیرالمومنین نیز مشمول لعنت و غضب خداست و لعن کردن منکرین حضرت، حکم خدا و از اساس دین است.

مَعاشِرَ النّاسِ فَضِّلُوا عَلِیّاً فَاِنَّهُ اَفْضَلُ النّاسِ بَعْدى مِنْ ذَکَرٍ وَ اُنْثى ما اَنْزَلَ اللَّهُ الرِّزْقَ وَ بَقِىَ الْخَلْقُ

باید شما امیرالمومنین علیه السلام را بر همه فضیلت دهید؛ چرا که واقعاً از همگان فضیلتش بیشتر است و این فضیلت باقی است تا زمانی که خدا رزق و روزی می دهد و خلقت و خلایق باقی هستند.

متن خطبه غدیر

امیرالمومنین بر قلّه فضیلت ها

هر شخص با فضیلتی که در عالم وجود دارد، مولای ما امیر و رهبر او و امیر تمام صاحبان فضیلت هاست. چنان که در جای دیگر رسول اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:

عَلِی أمیرُ الْبَرَرَهِ وَ قاتِلُ الفَجَرَه مَنْصُورُ مَنْ نَصَرَهُ مَخْذُولُ مَنْ خَذَلَهُ ألا وَ إنَّ الحَقَّ مَعَهُ وَیتْبَعُهُ ألا فَمیلُوا مَعَهُ

علی، فرمانروای نیکان، و کشنده بدان و پست فطرتان است؛ کسی که یاریش کند، پیروز و کسی که به او پشت کند و خوارش نماید مخذول و خوار خواهد شد به هوش باشید که حق با اوست و او را دنبال می کند. آگاه باشید که گرایش و حرکتتان با محوریت او باشد.

المناقب خوارزمی، ۱۷۷/ ۲۱۵؛ الجامع الصغیر سیوطی، ح ۵۵۹۱

امیرالمومنین پس از پیامبر بر تمام خلقت فضیلت دارند؛ چه از جهت خلقت نورانی، ولایت الاهی، شجاعت و جان فدایی، علم آسمانی و …

فضیلت و برتری امیرالمومنین بر سایر امامان

حضرت امیر اشرف و افضل مخلوقات است حتی نسبت به امامان بعد از خود حضرت، یعنی حسنین سلام الله علیهما که وقتی صحبت به مقام و فضیلت می رسد پیامبر اکرم می فرمایند:

أبوهُما خَیرٌ مِنهُما

یعنی پدر امام حسن و امام حسین از ایشان افضل است.(۱)

بحارالأنوار ج۲۵ ص۳۶۰

رسول اکرم صلی الله علیه وآله در ادامه خطابه غدیر در فضیلت امیرالمومنین و لعن منکر حضرت می فرمایند:

مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ مَغْضُوبٌ مَغْضُوبٌ مَنْ رَدَّ عَلَىَّ قَوْلى هذا وَ لَمْ یُوافِقْهُ

مشمول لعنت خدا و مغضوب پروردگار است آن کسی که سخن مرا در این رابطه مردود بداند و موافقت نکند.

متن خطبه غدیر
منکر فضیلت امیرالمومنین ، ملعون است( مطابق خطبه غدیر )

لعنت به دشمنان علی رکن دین ماست

در روایت است: اگر کسی لعن کردن کسی را که خدا او را لعنت کرده است، گناه بداند، لعنت خدا بر او باد!(۲)

آن کسی که می گوید: نباید کسی را لعن و نفرین کرد، خداوند بر او لعنت می کند و این تفکر مغایر با مذهب است و تمام مبانی شیعی را به هم می زند! یک دسته از دشمنان و امیرالمومنین نواصب هستند که سخن درباره آن ها قبلاً گذشت و می توانید مراجعه بفرمایید.

اَلا اِنَّ جَبْرَئیلَ خَبَّرَنى عَنِ اللَّهِ تَعالى بِذالِکَ وَ یَقُولُ: مَنْ عادى عَلِیّاً وَ لَمْ یَتَوَلَّهُ فَعَلَیْهِ لَعْنَتى وَ غَضَبى وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ اَنْ تُخالِفُوهُ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِها اِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ

متن خطبه غدیر

آگاه باشید که جبرئیل از جانب خداوند متعال برای من خبر آورد: هر کسی امیرالمومنین را دشمن بدارد و منکر ولایت ایشان باشد، لعنت و غضبِ منِ خدا بر او باد!

سپس رسول خدا صلَّی الله علیه وآله آیاتی از قرآن را تلاوت فرمودند: البتّه بایست هر کس بنگرد که براى فرداى خویش چه پیش فرستاده، پس تقوا پیشه کنید و از ناسازگارى با على بپرهیزید، مبادا که گام‌ هایتان پس از استوارى بلغزد و همانا خداوند بر کردارتان آگاه است.(۳)

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۲۵ ص۳۶۰
(۲) بحارالأنوار ج۲۵ ص۳۱۹
(۳) آیات ۱۸ سوره حشر و۲۴ سوره نحل

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب