مقالات علمی

نظام اسلام و همه چیز فدای حفظ جان پیامبر خدا و امام زمان

حفظ نظام اسلام .. حفظ نظام اسلامی .. حفظ جان امام زمان
0

نماز ، روزه ، حاکمیت ، نظام اسلامی و همه چیز باید فدای حفظ جان پیامبر و اهل بیت و امام زمان صلوات الله علیهم اجمعین باشد؛ این تفکر علوی است. اما تفکر توهین آمیز اهل سقیفه و عمر بن خطاب این بود که اگر لازم باشد، پیامبر و بیت وحی باید به فدای حفظ نظام اسلام و مسلمین شوند!

اهل بیت مشغول عزاداری بر پیامبر و اهل سقیفه مشغول امیر سازی

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در روز دوشنبه به شهادت رسیدند اما بدن مطهر ایشان، شب پنجشنبه ، شب اول ماه ربیع الاول به خاک سپرده شد.

سه روز مسلمانان می آمدند و بر بدن مطهر رسول الله صلی الله علیه وآله نماز می خواندند. شهر مدینه یک پارچه گریه و شیون بود. خاندان وحی حضرت فاطمه زهرا ، حسنین ، زینبین سلام الله علیهم اجمعین و بنی هاشم به مصیبتی بس عظیم دچار شده بودند و این داغ، کمر امیرالمومنین را شکسته بود.

اما در این سه روز اصحاب سقیفه نیامده و احترام به بدن رسول خدا صلی الله علیه وآله نگذاشته و بر پیامبر نماز نخواندند که این چیزی جز توهین به پیامبر خدا نیست. عایشه می گوید:

اصلا ما متوجه نشدیم چه خبر شد؛ فقط در شب صدای بیل و کلنگ شنیدیم و فهمیدیم که بدن پیامبر دفن شده است. (۱)

گفتار عایشه | توهین و جسارت اهل سقیفه به پیامبر

اصحاب سقیفه دنبال امیر سازی و به زعم خود حفظ نظام اسلام بودند و هر یک می گفتند: منّا امیر و منکم امیر …(۲)

نماز نخواندن بر بدن پیامبر ، توهین و جسارت است

خواندن نماز به جسم پیامبر را چه واجب بدانیم چه مستحب ، در این جهت نباید شک کنیم که ترک آن، حرام است به جهت بی احترامی و جسارت به پیغمبر و سبک شمردن مقام رسول الله صلی الله علیه وآله. تمام کسانی که می توانستند به پیامبر نماز بخوانند ولی به جهات مختلف نخواندند، مرتکب حرام بزرگی شدند.

جسارت و توهین اهل سقیفه و عمر بن خطاب و ابابکر به حدی بود که با گستاخی نزد امیرالمومنین علیه السلام آمدند و گفتند: چرا برای شورا و تعیین خلیفه پس از پیامبر به سقیفه بنی ساعده نیامدید؟! حضرت فرمودند:

وای بر شما! بدن پیامبر را واگذارم و بروم دنبال حاکمیت و حفظ نظام و این که چه کسی امیر باشد؟!

فرمایش امیرالمومنین علیه السلام در اهمیت حفظ جان پیامبر نسبت به حفظ نظام اسلام

تفکر علوی و تفکر عمری

این جا دو تفکر وجود دارد:

  • یکی تفکر اهل سقیفه که در رأسشان عمر بن خطاب بود که می گفتند: حفظ حاکمیت اسلامی و نظام مسلمین مهم تر از جان خود پیامبر است. اگر لازم باشد خود پیامبر را هم فدای اسلام و نماز و روزه می کنیم اگر جای تزاحم این دو امر باشد. (امر حفظ جان پیامبر و امام زمان و امر حفظ نظام اسلام و مسلمین)
  • اما تفکر آسمانی امیرالمومنین علیه السلام که علم لدنّی داشتند این بود که رسول الله صلی الله علیه وآله از هر چیزی مهم تر هستند و باید احترام بدن پیامبر رعایت شود ولو این که حکومت از دست امیرالمومنین خارج شود. هر چیزی در عالم وجود دارد باید فدای وجود نازنین پیامبر و در زمان ما فدای حفظ جان امام زمان باشد.

وقتی اهل سقیفه به خانه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها هجوم بردند، سخن عمر بن خطاب این بود که من برای حفظ نظام اسلامی ، اگر لازم باشد خانه وحی را هم به آتش می کشم !

این تفکراتِ غلط منتسب به اهل سقیفه ، هنوز هم در بعضی مردم شنیده می شود که اگر لازم باشد، پیامبر و امام زمان را هم فدای اسلام می کنیم؛ حال آن که هر چیزی که در این عالم وجود هست، باید فدای حفظ جان امام زمان عجل الله فرجه شود.

توهین عمر بن خطاب به پیامبر ... حفظ جان امام زمان از هر چیزی بالاتر است

حقیقت دین پیامبر و اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین هستند

این ها نمی فهمند که حقیقت دین ، خود پیامبر و اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین هستند و اگر قرار بر فدا شدن چیزی باشد، باید نماز ، روزه ، حاکمیت ، نظام و همه چیز را فدای امام زمان عجل الله فرجه کرد.

بدون امام زمان ؛ حفظ کدام دین ، کدام نظام اسلام ، کدام زمین ؟!

عزیزان دقت کنند؛ کسانی که می گویند: اگر لازم باشد که برای حفظ نظام اسلام ، حتی خود امام زمان علیه السلام را هم فدا می کنیم، باید به این نکته توجه کنند که_ مطابق روایات _ در صورت فدا شدن امام زمان علیه السلام، زمین اهل خود را درونش فرو می برد و جهان نابود می شود و این که تشکیل حکومت و نظام اسلامی ، مقدمه ای برای ظهور است؛ اما اگر امام زمان زنده نماند که دیگر مقدمه بودن معنایی ندارد. این تعارض ها و تناقض ها را چگونه پاسخ می دهند؟!

این ها جملات اهل سقیفه است و بعضی نفهمیدند. اگر کعبه در خطر باشد و در همان لحظه حضرت مهدی علیه السلام نیز در خطر باشد، باید به کمک امام برویم. یا اگر در حال نماز باشیم و امام زمان مارا صدا بزنند، باید همان لحظه به یاری حضرت رویم. هیچ چیزی مهم تر از حفظ جان امام زمان و ولیّ و حجت خدا نیست. ایشان حقیقت دین و اساس ایمان هستند.

پانوشت

  1. مصنف عبدالرزاق، ج ۳ ص ۵۲۰ و مسند احمد حنبل ج ۶ /ص ۶۲
  2. الکافی ج ۸ ص ۵۸
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب