دروس استادشرح احتجاج طبرسی

نفرین و غضب حضرت زهرا نسبت به اهل سقیفه

نفرین و غضب حضرت زهرا بر ابوبکر و عمر و اهل سقیفه
0

طبق روایت کتاب احتجاج طبرسی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها قصد نفرین اهل سقیفه را داشتند که به رهبری ابوبکر و عمر ، امیرالمومنین علیه السلام را از خانه وحی خارج کردند تا برای گرفتن بیعت اجباری به مسجد ببرند. غضب و ناراحتی حضرت زهرا سلام الله علیها نسبت به آن دو نفر قابل انکار نیست. اما حکمت این نفرین و غضب چه بود؟

روایت امام صادق علیه السلام از جریان نفرین حضرت زهرا سلام الله علیها

در کتاب احتجاج مرحوم طبرسی جلد یک صفحه 222 و 223 از امام صادق علیه السلام نقل شده است:

روی عن الصادق علیه السلام أنّه قال: لمّا استُخرجَ امیرالمومنین علیه السلام مِن منزله خرجت فاطمهُ خلفَهُ فما بَقیَت امرأهٌ هاشمیهٌ إلّا خَرجَت معها حتى انتَهَت قریباً مِن القبرِ فقالت لهم…
خَلُّوا عن ابنِ عَمّی فَوَالَّذی بَعَثَ محمداً أبی بالحق نبیّاً لَإن لَم تَخلُوا عنه لَأنشُرَنَّ شَعری و لَأضَعَنَّ قمیصَ رسولِ اللهِ علی رَأسی و لَأصرُخَنَّ الی اللهِ تبارک و تعالی …

وقتی که حضرت امیرالمومنین علیه السلام را [ اهل سقیفه ] از منزل بیرون آوردند، حضرت زهرا سلام الله علیها از خانه خارج شدند در حالی که هیچ زنی از هاشمیّات نبود مگر این که همراه حضرت فاطمه سلام الله علیها خارج شد تا این که بی بی دو عالم ، نزدیک قبر رسول خدا رسیدند و فرمودند:
رها کنید پسر عمویم را؛ به آن خدایی که حضرت رسول را به حق به نبوّت مبعوث کرد قسم می خورم اگر امیرالمومنین علی علیه السلام را رها نکنید، موهای خود را پریشان می کنم و پیراهن پیامبر را بر سرم می گذارم و در نزد خدا ناله دردناک و جانسوز [و نفرین ] می کنم …

آن چه که در کتاب احتجاج طبرسی درباره جریان خروج حضرت زهرا و نفرین عمر و ابوبکر آمده است.

در این جا سه مطلب نسبت به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها وجود دارد:

  • پریشان و آشفته کردن مو ها
  • نفرین اهل سقیفه با توسل به پیراهن پیامبر
  • ناله و فغان مظلومانه به درگاه الاهی

غضب حضرت زهرا و نفرین کردن اهل سقیفه

چرا حضرت زهرا سلام الله علیها ناراحت و غضبناک هستند و نفرین می کنند؟
با اندک مطالعه ای در تاریخ اسلام نمی توان انکار کرد که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با ابوبکر و عمر و اهل سقیفه که در مقابل حضرت امیرالمومنین علیه السلام بودند، مخالفت داشتند و کار به نفرین رسید.

اگر حضرت زهرا کسی را نفرین و لعنت کنند، باید امت اسلامی بگویند که آیا بوی بهشت به مشام آن ملعون می رسد یانه؟!
آن کسی که پیامبر صلی الله علیه وآله درباره غضب و ناراحتی و نفرین او فرمودند:

انما فاطمه بضعه منّی یوذینی ما آذاها

کتاب صحیح مسلم باب مناقب فاطمه

فاطمه بضعه منّی من أغضبها أغضبنی

کتاب صحیح بخاری / کتاب بدء الخلق ، باب مناقب قرابه الرسول و منقبه فاطمه

غضب حضرت زهرا ، غضب رسول خدا ست و کسانی که مورد خشم و نفرین حضرت زهرا هستند، مسلمان درست و حسابی نیستند بلکه منافق هستند.

اعتراف بزرگان اهل تسنن به غضب و نفرین حضرت زهرا سلام الله علیها

در صحیح مسلم و بخاری بیان شده است که حضرت زهرا از عمر و ابوبکر روی گردانده و صحبت نکردند.  بلاذری نیز در” انساب الاشراف ” و جوهری در ” السقیفه و فدک ” نقل می کند: بعد از هر نماز ، عمر و ابوبکر را لعن و نفرین می کردند و طبری نیز می گوید: حضرت فاطمه از آن دو غضبناک بودند و با همین غضب و ناراحتی از دنیا رفتند.
خیلی از سنی هایی که شیعه شدند به خاطر همین جمله ای بود که در صحیح بخاری و کتب تاریخی آمده که نمی شود آن را توجیه کرد.

تبرک جستن به آثار پیامبر صلی الله علیه وآله

این که حضرت فاطمه سلام الله علیها می فرمایند: پیراهن پیامبر را روی سرم می گذارم، همان بحث تبرک و توسل است. این پیراهن آثاری دارد و متبرک است که انسان آن را بین خود و خدا قرار می دهد و دعا می کند.

خروج حضرت زهرا از مسجد جهت نفرین کردن عمر و ابوبکر و اهل سقیفه

بعد از جریان مصیبت و اذیتی که عمر بن خطاب در بیت وحی و کوچه بنی هاشم به حضرت زهرا سلام الله علیها وارد کرد، تنها راه دختر پیامبر صلی الله علیه وآله برای دفاع از امیرالمومنین علیه السلام یک چیز است؛ نفرین .

نفرین حضرت زهرا کسی را زنده نمی گذاشت و جایگاه ویژه ایشان در نزد مسلمانان ممکن بود اگر این ناراحتی و غضب را ببینند، دست از موضع خود بکشند و امیرالمومنین را رها کنند.

این جریان در کتاب اختصاص شیخ مفید و در تاریخ یعقوبی است و علامه مجلسی هم در بحارالانوار جلد 28 نقل کردند.

جایی برای این شبهه مضحک باقی نمی ماند که یک وهابی معاند بگوید: بین امیرالمومنین و حضرت زهرا با ابوبکر و عمر رابطه حسنه برقرار بود و هیچ اختلافی نبود و تمام اختلافات بعدها ایجاد شد!

سرّ نفرین حضرت فاطمه زهرا چه بود و چرا سلمان مانع شد؟!

هنگامی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به قصد نفرین از مسجد خارج می شدند، سلمان می گوید:

کنتُ قریباً منها فرأیتُ والله اساسَ الحیطان تقلّعَت من أسفلِها حتی لو أراد رجلاً أن ینفذَ من تحتها لنفذ و دنوتُ منها فقلتُ…
دیدم پایه های دیوار مسجد بالا رفت تا حدی که یک نفر از زیر آن می توانست عبور کند و با غضب حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نشانه های عذاب بروز کرد.

گزارش سلمان از دگرگونی عالم بخاطر نفرین حضرت زهرا

سلمان نزدیک آمد و گفت:

یا سَیِّدَتی و مَولاتِی إنَّ اللهَ تَبارَک و تَعالَی بَعَثَ أبَاکِ رَحمَهً لِلعَالَمینَ و لَا تَکونی أنتِ نَقمهً فرجعت

سلمان عرضه داشت: ای سرور و مولای من؛ پدر شما رحمت بر عالمیان است و شما هم رحمت باشید و نقمت نباشید.

سلمان محمدی

همه این معجزه را دیدند اما خودشان را به خواب زده بودند.

فرجعت و رجعت الحیطانُ حتى سطعت الغبرهُ من أسفلها و دخلت فی خَیاشیمِنا

در این لحظه حضرت زهرا برگشتند و دیوار ها هم به حالت عادی برگشت و گرد و غبار در حلق و بینی مردم فرو رفت.

گزارش سلمان از دگرگونی عالم بخاطر نفرین حضرت زهرا

این جا سوالی مطرح می شود که با توجه به این که حضرت زهرا سلام الله علیها معصوم و کارشان درست است، چرا برگشتند و نفرین عمومی نکردند. اگر نفرین کردن درست است که باید انجام بدهند و اگر غلط است چرا بیرون آمدند که بعد سلمان چنین بگوید؟!

در روایتی دیگر بیان شده که: حضرت امیرالمومنین علیه السلام اشاره به حضرت سلمان کردند که حضرت زهرا را دریاب که اگر او نفرین کند هیچ کسی زنده نمی ماند.

تمام این مطلب از نفرین کردن یا برگشتن حضرت زهرا سلام الله علیها به خانه فقط و فقط برای امیرالمومنین علیه السلام بود.

هم نفرین و هم شفاعت ؛ هردو صحیح بود

هم نفرین کردن درست است و هم شفاعت کردن که تفضلی از جانب خداست. شفاعت اهل بیت علیهم السلام در قیامت هم لطف حضرات است در حالی که اگر کسی به جهنم برود باز هم حق است و مشمول تفضل و عنایت قرار نگرفته است.

حضرت زهرا مرضیه سلام الله علیها فرمودند:

فما ناقه صالح باکرم علی الله منی و لا الفصیل باکرم علی الله من ولدی

این گونه نیست که شتر حضرت صالح در نزد خدا از من گرامی تر باشد و این طور نیست که بچه شتر او هم از فرزند من (حضرت محسن) گرامی تر باشد.

حضرت فاطمه سلام الله علیها

در نسخه های دیگر عبارت چنین است:

ما صالح باکرم علی الله بابی و لا الناقه باکرم علی الله منی و فصیلها من ولدی

حضرت فاطمه سلام الله علیها

دقّتی در تشبیه ناقه صالح

چرا اهل بیت علیهم السلام در جریان های مختلف که به ایشان جسارت می شد به جریان ناقه صالح اشاراه می کردند و در عبارت های معصومین زیاد دیده می شود؟!

امام هادی علیه السلام در مقابل خلیفه عباسی که می خواست به حضرت جسارت کند فرمودند: ما کمتر از ناقه صالح در نزد خدا نیستیم.

شباهتی بین امت رسول الله و قوم ثمود وجود دارد. حضرت صالح در 16 سالگی مبعوث شد و 120 سال عمر کرد. به اعجاز حضرت صالح و به قدرت خدا شتر بزرگی همراه بچه اش آفریده شد و از دل کوه بیرون آمد. این شتر که در قرآن ناقه الله معرفی می شود، مقدس بود چرا که به اعجاز و شهادت به نبوت حضرت صالح خلق شد که به این جریان امت اسلامی خیلی ربط دارد.

برخورد قوم ثمود با ناقه الله

قوم ثمود که اجازه بی احترامی به آن شتر را نداشتند، آن شتر را پی کردند و کشتند. قوم ثمود سه روز بیشتر دوام نیاوردند و هر روز هم اوضاع آفرینش بهم می خورد. اوضاع هوا بهم خورده بود و آثار غضب خدا را می دیدند و باز هم مسخره می کردند. بعد از سه روز قوم ثمود عذاب شدند و صاعقه ای آمد و دلشان از درون ترکید.

گرچه در این روایت حضرت زهرا سلام الله علیها و بیان شتر حضرت صالح ، نامی از امیرالمومنین نیامده اما احتمال دارد که در اصل عبارت این گونه بوده و درست نقل نشده:

فما ناقه صالح باکرم علی الله من علی علیه السلام

حضرت فاطمه سلام الله علیها

ولی به هر حال اگر نام امیرالمومنین آمده باشد که علی القاعده همین است، یعنی شما به امیرالمومنین جسارت کردید و حق شما انتقام خدا است.

چرا همه قوم ثمود عذاب شدند؟!

سوالی مطرح است که تنها 6 نفر به شتر توهین کردند اما عذاب همه را در بر گرفت و دچار نفرین شدند؟
حضرت در بیانی فرمودند: عده ای کشتند و عده دیگر هم راضی بودند پس لایق عذاب بودند.

پس حضرت زهرا سلام الله علیها اگر نفرین می کردند، عذاب هم کسانی را که در قتل حضرت زهرا و توهین به امیرالمومنین نقش داشتند و هم تمام افرادی که به این اتفاق راضی بودند، دچار عذاب می شدند. حتی افرادی که سکوت کردند ولی راضی نبودند نیز گرچه شاید مشمول عذاب نمی شدند ولی با این نفرین عمومی ، اوضاع زمین و زمان بهم می ریخت.

گرچه حضرت زهرا سلام الله علیها، ابوبکر و عمر را نفرین کردند در روزی که وارد خانه ایشان شدند برای دلجویی از جنایت و جراحتی که نسبت به ایشان روا داشتند. اما حضرت فاطمه زهرا نپذیرفتند و از آنان روی برگرداندند و فرمودند: در پس هر نماز ، شما دو نفر را لعن و نفرین می کنم.

در پایان از همراهی شما عزیزان متشکریم و ممنون می شویم اگر نظرات خود را با ما درباره این مقاله و این سایت در میان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

ورود / ثبت نام