اخبار موسسهمقالات علمی

شهادت امام رضا علیه السلام | شبهه مرگ طبیعی یا قتل با انگور مسموم مامون !

شهادت امام رضا .. شبهه مرگ طبیعی .. یا با انگور مسموم .. توسط مامون
0

مطالبی درباره کیفیت شهادت امام رضا علیه السلام و ظلم و جنایت مامون به ایشان و جواب به این شبهه که آیا امام هشتم به مرگ طبیعی از دنیا رفتند یا با انگور مسموم و زهر آگین شهید شدند؟!
آیت الله شیخ جعفر فاضل دامت برکاته به این مطلب پاسخ می دهند…

فهرست مطالبی که در این باره مطالعه می کنید:

 • کیفیت شهادت علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 • شبهه در این که امام رضا شهید شده اند یا مرگ طبیعی داشتند؟!
 • اما چه کسی امام هشتم را مسموم کرد؟
 • امام رضا از کاخ مامون خارج شدند درحالی که عبا به سر کشیده اند!
 • علت گریه مامون بر امام رضا علیه السلام

اصل شهادت امام رضا علیه السلام مورد تردید نیست. چنان که از خود امام هشتم روایت است که فرمودند:

وَ اللَّهِ مَا مِنَّا إِلَّا مَقْتُولٌ‏ شَهِید
قسم خداوند را که از ما اهل بیت کسی نیست مگر این که به قتل می رسد و شهید می شود.(1)

حدیث امام علی ابن موسی الرضا

کیفیت شهادت علی ابن موسی الرضا علیه السلام

اما در رابطه با کیفیت شهادت ثامن الائمه علیه السلام شیخ مفید در کتاب ارشاد دو نقل را ذکر می کند.
یکی این که انگور مسموم را به خانه امام رضا علیه السلام می فرستند. نقل دیگر همان نقل مشهور است که امام وارد دار الاماره یا کاخ مامون لعنه الله علیه می شوند و انگور مسموسی را به اجبار به حضرت تعارف می کنند و ایشان را مسموم می کنند.(2)

اما همواره افرادی بوده اند که با طرح شبهات و احتمالات و جعل و ساختن مطالب و انتساب به ائمه اطهار علیهم السلام، مسائل مهم اعتقادی را سبک و خفیف جلو می دهند و ایجاد اختلاف می کنند.

شبهه در این که امام رضا به شهادت رسیده اند یا مرگ طبیعی داشتند؟!

ابن اثیر ، طبری ، یافعی درباره شهادت امام رضا علیه السلام نوشته اند: امام به جهت زیاد خوردن انگور وفات نمود!

البته سید جعفر شهیدی این مطلب را به آن ها پاسخ داده که شما دارید درباره شخصیتی صحبت می کنید که دانش و حکمت در وجود او فراوان و کامل بوده و زهد و پارسایی او به اعتراف دوست و دشمن در بالاترین سطح بوده است. او علی ابن موسی الرضا است. علیه السلام

قطعا این شبهه سازان و منکرین معاند، این مطالب و معارف را متوجه نمی شوند!

اما چه کسی امام هشتم را مسموم کرد؟

بعضی ها خواستند بگویند که وفات امام رضا علیه السلام یک مرگ طبیعی است؛ مثل دکتر احمد محمود صبحی که گفت: داستان مسموم شدن امام هشتم با انگور از مطالب ساختگی شیعه است و حضرت رضا در حضور مامون ارجمند بوده و موقعیت رفیعی داشته اند، هرگز مامون نمی آید امام را مسموم کند!

تمام کسانی که شهادت امام رضا علیه السلام را به دست مامون انکار کردند، تمام حرفشان فقط بر اساس تفکر خودشان بوده که چرا باید مامون ، امام رضا علیه السلام را بکشد و او مشکلی با حضرت نداشته و ازاین حرف ها…

هیچ دلیل محکمی بر این مدعا یا نظریه خود ندارند و به نحوی می شود گفت: این شبهه پراکنان فقط استبعاد می کنند. یعنی تمام حرفشان این است که بعید است مامون لعنت الله علیه امام رضا علیه السلام را بکشد والا این شبهه افکنان در جایگاه علمی دلیل قابل قبولی ارائه نداده اند.

مامون آدم حیله گر و مکاری بوده به نحوی که هم در آن زمان قتل امام رضا علیه السلام را انکار کرد و تا مدت ها خودش را ارادت مند به ایشان نشان می داد.

ما طبق مدارک و روایاتی که داریم و همچنین خود امام رضا علیه السلام هم قبل از ورود به کاخ مامون، خبر از شهادت خود به دست آن ملعون دادند و قبل تر از آن هم امیرالمومنین علیه الصلاه والسلام خبر دادند که امام رضا علیه السلام مسموم شده و به شهادت می رسند:

سَیُقْتَلُ‏ رَجُلٌ مِنْ وُلْدِی بِأَرْضِ‏ خُرَاسَانَ‏ بِالسَّمِّ ظُلْماً اسْمُهُ اسْمِی وَ اسْمُ أَبِیهِ اسْمُ ابْنِ عِمْرَانَ مُوسَى ع أَلَا فَمَنْ زَارَهُ فِی غُرْبَتِهِ غَفَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ ذُنُوبَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْهَا وَ مَا تَأَخَّرَ وَ لَوْ کَانَتْ مِثْلَ عَدَدِ النُّجُومِ وَ قَطْرِ الْأَمْطَارِ وَ وَرَقِ الْأَشْجَار(3)
بزودی مردی از فرزندانم در سرزمین خراسان به وسیله سم از ظلم و ستم به شهادت می رسد…

حدیث امیرالمومنین علیه السلام

امام رضا از کاخ مامون خارج شدند درحالی که عبا به سر کشیده اند!

در مورد مصداق و کیفیت شهادت هم خود حضرت امام رضا علیه السلام کاملا به اباصلت هروی خبر دادند که این مامون قصد دارد مرا بکشد. اگر دیدی از دارالاماره مامون خارج شدم و عبا به سر کشیده ام ، با من صحبت نکن و بدان که مامون کار را تمام کرده است.(4)

لذا این که بعضی در اصل قتل امام رضا علیه السلام توسط مامون شبهه می کنند، شبهاتشان مستند علمی ندارد و ادعایشان متکی بر تفکرات غلط خودشان است. بعضاً فکر می کنند مامون شیعه بوده یا ارادت و رغبتی به امام داشته است که این هم ادعایی بیش نیست!

یکی از عالمان سنی می نویسد: مامون در رحلت امام رضا خیلی گریست و ناله کرد و دو _ سه روز غذا نخورد. وی استفاده کرده از همین مطلب که پس مامون قاتل امام رضا علیه السلام نیست!

علت گریه مامون بر امام رضا علیه السلام

ما می گوییم اتفاقا می توان از همین مطلب استفاده کرد که اصلا خود مامون، با انگور مسموم امام رضا علیه السلام را به شهادت رسانده و چون می دانسته که با فرزند رسول الله صلی الله علیه وآله چه کرده و خودش را در آتش جهنم و خشم و غضب خدا می دید، بدان صورت گریه می کرده است.

همچنین به نقل تاریخ این جریان شهادت ثامن الائمه علیه السلام موجب خشم و ناراحتی مردم نیز شده بود و مامون با این حرکات به گونه ای تظاهر به مودت امام رضا می کرد که انگار او حضرت را نکشته است.(5)

مامون اباصلت هروی را که در جریان شهادت امام رضا علیه السلام بوده به زندان می اندازد که نشان می دهد ماهیت مامون ، دوستی و مودت امام نیست و او اصلا متمایل به حضرت و تشیع نبوده است. (6)

اما همیشه وقتی می دیدیم که امام رضا علیه السلام هرساله میلیون ها زائر دارند، می گفتیم امام رضا علیه السلام غریب نیستند؛ بلکه زوار و شیعیان آقا غریب اند اما وقتی دیدیم در جامعه شیعه با این همه عالم و دانشمند برای یک مریضی و بیماری درب حرم مطهر و راه سفر کربلا بسته می شود، دانستیم که چقدر حضرت ثامن الائمه علیه السلام غریب است و غریب الغربا ست. هنوز هم شخصیت و جایگاه امام شناخته نشده است.

وای به حال کسانی که راه کربلا و درب حرم مطهر را بستند. باید بدانند که بزودی دچار خشم خدا و غضب او خواهند شد.

پاورقی:

 1. عیون اخبار الرضا ج 2 ص 256
 2. الارشاد ج 6 ص 295
 3. من لا یحضره الفقیه ج 2 ص 584
 4. عیون اخبار الرضا ج2 ص 243  روضه الوعظین ج1 ص 229
 5. عیون اخبار الرضا ج2 ص 242
 6. عیون اخبار الرضا ج 2 ص 245
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب

ورود / ثبت نام