پیامبر منافقان را می شناختند | پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
دروس استاد

پیامبر منافقان را می شناختند

پیامبر منافقان را می شناختند
0

فهرستی از مطالب این نوشتار:

  • چرا منافقان را معرفی نکردند؟
  • مساله غلام و کنیز در اسلام
  • آزاد کردن عبد
  • بزرگواری پیامبر نسبت به منافقین و نسل آنان

در مقالات پیشین بیان شد که طبق گفته پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بعضی منافقان قصد بر هم زدن اجتماع مسلمین در صحرای غدیر خم و بی نتیجه گذاشتن تبلیغ و زحمات پیامبر را داشتند. بعضی با نسبت ناروا مانند کلمه ” اُذُن ” به ساحت مقدس نبوی آزار و اذیت می کردند. اما به رغم عقیده اهل تسنن، ما معتقدیم که پیامبر اکرم تمام منافقان را چه در مدینه و چه در غدیر می شناختند.

وَ لَوْ شِئْتُ اَنْ اُسَمِّىَ الْقائِلینَ بِذالِکَ بِاَسْمائِهِمْ لَسَمَّیْتُ وَ اَنْ اُومِئَ اِلَیْهِمْ بِاَعْیانِهِمْ لَاَوْمَأْتُ وَ اَنْ اَدُلَّ عَلَیْهِمْ لَدَلَلْتُ

اگر من بخواهم آنان را نام ببرم و یا آنان را نشان بدهم و معرفی کنم، می توانم.

متن خطابه غدیر

چرا منافقان را معرفی نکردند؟

وَ لکِنِّى – وَ اللَّهِ – فى اُمُورِهمْ قَدْ تَکَرَّمْتُ

ولی به خدا قسم درباره ایشان بزرگواری می کنم!

متن خطبه غدیر

رسول الله صلّی الله عَلَیه وآله پیامبر اند و شیوه پیامبری این گونه نیست که ریشه مخالف و منافقان را به سرعت بکنند؛ بلکه برنامه پیامبران برخورد همراه با بزرگواری است تا بلکه همین کرامت و بزرگواری سبب شود تا بعضی از این منافقان بیدار شده و ایمان بیاورند.

مساله غلام و کنیز در اسلام

پیامبر اکرم نسبت به غلام و کنیز هایی که در ۸۳ جنگ دفاعی در زمان آن حضرت، اسیر شدند و به دست مسلمانان می رسیدند با بزرگواری و به بهترین شکل ممکن برخورد کردند! چرا که اگر رهایشان می کردند، درجنگ بعدی باز می گشتند. اگر آنان را می کشتند، این نیز با روح اسلام مطابق نبود و اگر به زندان می انداختند، مسلمانان باید خرج ایشان را می دادند که این نیز خوب نبود.

مطالعه بیشتر
باتوجه به خطبه غدیر ؛ آیا مخالفان و دشمنان امیرالمومنین ، مسلمان هستند؟

لذا مقرّر شد که در خانه مسلمانان باشند و به عنوان عبد و کنیز خدمت کنند تا به سبب رفت و آمد در بین جمعیت مسلمانان کم کم با اسلام آشنا شوند.

آزاد کردن عبد

بهترین روشی که از روی حکمت و تعقل باشد، همین بود. از طرفی اسلام تشویق می کرد و دستور می داد که مسلمانان عبدی را آزاد کنند و این مقدار اجر و ثواب دارد.(۱) حتی اگر خود غلام و کنیز مسلمان نمی شد، بسیاری از نسل و بچه های او بعدا مسلمان می شدند.

گسترش دایره اسلام و تمایل انسان ها به دین و آیین به خاطر همین غلامان آشنا شده با فرهنگ و رأفت اسلام بود و اگر بنا بود که این افراد به کشور کفر برگردند، نه تنها خودشان مسلمان نمی شدند بلکه نمی توانستند واسطه هدایت دیگران باشند.

حتی بعضی بزرگان اصحاب اهل بیت علیهم السّلام در جنگ ها اسیر شدند و بعداً جزء علما شدند مثل أعیَن که از علماء شیعه شد و پسران او زُراره و حُمران و بُکیر و عبدالأعلی و عبدالملک از شاگردان امام صادق صلوات الله علیه شدند و در مهد اسلام تربیت شدند.

این بزرگواری پیامبر اکرم شامل این افراد نیز شد همان طور که منافقان نیز از کرامت رسول خدا بهره مند بودند.

پیامبر منافقان را می شناختند

بزرگواری پیامبر نسبت به منافقان و نسل آنان

پیامبر اکرم به منافقان هم فرصت دادند تا شاید خودشان و یا نسل و ذریه شان مسلمان شوند.
ابوجهل به رسول خدا صلَّی الله علیه وآله گفت: من تو را قبول ندارم و اگر حق با توست از خدا بخواه که مرا نابود کند! رسول خدا در پاسخ فرمودند: خدا با تو به بزرگواری برخورد کرده است که شاید مسلمان شوی و هم چنین در نسل تو شخصی است به اسم عکرمه که (خود او یا نسل او) مسلمان است و خدا تو را نگه داشته است به خاطر ولادت عکرمه.(۲)

مطالعه بیشتر
اخوت و برادری پیامبر با امیرالمومنین از آغاز

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۶۶ ص۳۸۲ و ج۷۱ ص۳۴۹ و ج۱۰۱ ص۱۹۵
(۲) تفسیر امام حسن عسکری صلوات الله علیه ص۵۱۳

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه مندانی که در خبرنامه ایمیلی ما عضو شده اند :

2

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *