کمال و مقام اهل بیت علیهم السلام دست یافتنی نیست دروس استاد پایگاه اینترنتی آیت الله جعفر فاضل
دروس استاد

کمال و مقام اهل بیت علیهم السلام دست یافتنی نیست

کمال و مقام اهل بیت علیهم السلام دست یافتنی نیست
0

در مطلب گذشته به حدیث ثقلین در میان خطبه غدیر رسول اکرم اشاره شد که گویای کمال و مقام دست نایافتنی عترت اهل بیت بود. سپس حضرت می فرمایند: عترت امین خدا و فرمان روایان پروردگار در میان خلق هستند.

اَلا اِنَّهُمْ اُمَناءُ اللَّهِ فى خَلْقِهِ وَ حُکّامُهُ فى اَرْضِهِ

متن خطبه غدیر

کمال دست نایافتنی اهل بیت علیهم السلام

اهل بیت در هر لحظه در حال کمال هستند و علاوه بر تکاملِ لحظه به لحظه، همیشه جلوتر از تمام مخلوقات هم هستند و فاصله ما با ایشان خیلی زیاد است.

بر فرض که ما به سوی کمال پیش برویم و پشت سر آن بزرگواران حرکت کنیم، اگر میلیاردها سال بعد به این مقام کنونی ایشان برسیم، باز  ایشان نیز در این میلیاردها سال، با سرعتی هزاران برابر ما رشد کرده اند و از ما پیشی گرفته اند، لذا فاصله ما با ایشان خیلی بیشتر خواهد شد!

همه ما در حال رشد هستیم: هم ۱۴ معصوم و هم شیعیان؛ اما آن حضرات مانند کسی هستند که مثلا با خودروی مدرن و تندرو به سوی مقصد می رود و ما با یک خودرو معمولی به دنبال ایشان و در مسیر درست در حرکتیم! آن کسی که با ماشین مدرن و سریع می رود، فاصله اش از خودرو معمولی هر لحظه بیشتر می شود و هرگز به یکدیگر نخواهند رسید.

آیا تکامل در بهشت نیز وجود دارد؟

در بهشت هم سیر تکامل معرفتی وجود دارد و اهل بهشت هرلحظه معرفتشان افزوده می شود و هیچ زمان توقفی ندارند. اهل بیت هم با سرعت بیشتر رشد می کنند و در این معرفت توقفی ندارند. ولی مهم این است که در هر لحظه ای از لحظات، امام علیه السّلام در انتهای جاده معرفت است.

مطالعه بیشتر
منافقان در غدیر خم

پس در خطبه غدیر بیان شد که اهل بیت حاکمان الاهی هستند و در گویاترین بیان پیامبر اکرم فرمودند: مَنْ کُنتُ مَولاهُ فَهذا عَلیٌّ مَولاهُ

این ولایت از امیرالمومنین شروع و در فرزندان طیّب و پاک و معصوم رسول خدا جاری می شود تا وقتی که به وجود مقدس امام زمان عجّل الله تعالی فرجه برسد و بعد از حضرت مهدی این نور ولایت به کسی داده نمی شود!

۱۲ مهدی در لسان روایات به چه معناست؟

این که در روایتی داریم که بعد از امام زمان، دوازده مهدی داریم،(۱) مراد از مهدی، دوازده امام دیگر نیست! چراکه در صریح کلام معصوم بیان شده که دوازده شخص از شیعیان هستند که تربیت یافته اند و مردم را به سوی امام زمان سلام الله علیه دعوت می کنند(۲) و ایشان مثل حواریون هستند که مردم را هدایت می کنند.

بنابراین اهل بیت علیهم السلام و امامت که منحصر در عدد ۱۲ است، دارای کمال و مقام و منزلتی دست نیافتنی هستند و برای هیچ بشری یارای دست یابی به بلندای قله فضیلت ایشان نیست.

اما این احمد الحسن گاطع بصری، کذّابی بیش نیست چرا که گاهی می گوید: من فرزند امام زمان علیه السّلام هستم و گاهی خود را اولین مهدی می داند و گاهی حتی خود را مسیح می داند! گاهی هم خود را یمانی می داند که متاسفانه بسیاری فریب خورده اند!

کمال و مقام اهل بیت علیهم السلام دست یافتنی نیست خطبه غدیر

انحصار نور امامت در عدد ۱۲

طبق فرمایش رسول اکرم در جای دیگری از همین خطابه شریفه غدیر، نور الاهی ابتدا در وجود مقدس امیرالمومنین و سپس در ذریّه و نسل شریف امیرالمومنین منتقل می شود تا حضرت امام مهدی علیه السلام و به ایشان خاتمه می یابد.

مطالعه بیشتر
حقیقت دین یعنی شخصی به نام امیرالمومنین

خطابه غدیر خطابه ای سرنوشت ساز است برای حفظ اسلام و تعیین جانشینان بر حق پیامبر اکرم؛ رسول اکرم خط مشی مسلمین را برای دوران پس از خود ترسیم نمودند. و طبق این عبارت شریف، این نور مبارک پیامبر و اهل بیت به امام زمان حضرت مهدی عجل الله فرجه منتهی می شود و جایی برای استفاده مغرضان و منحرفان وجود ندارد و احدی به کمال و مقام ایشان نمی رسد.

مَعاشِرَ النّاسِ النُّورُ مِنَ اللَّهِ – عَزَّوَجَلَّ – مَسْلُوکٌ فِىَّ ثُمَّ فى عَلِىّ بْنِ اَبى طالِبٍ ثُمَّ فِى النَّسْلِ مِنْهُ اِلَى الْقائِمِ الْمَهْدِىِّ

متن خطبه غدیر

ای گروه مردم! نور از جانب خداوند در من است و بعد در علی است و بعد در فرزندانِ از نسل علی تا قائم مهدی

و دیگر این نور ادامه ندارد! حالا احمد الحسن بصری از کجا نور پیدا کرده است، باید بیان کند؟!

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۳۶ ص۲۶۱ ح۸۱
(۲) بحارالأنوار ج۵۳ ص۱۱۵ و ۱۴۵ و ۱۴۹

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه مندانی که در خبرنامه ایمیلی ما عضو شده اند :

2

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *