14 امتحان امیرالمومنین
2

فهرستی از مطالب این مقاله:

کلام در شجاعت امیرالمومنین و شهامت حضرت در لیله المبیت بود. در میان دروس گذشته نیز اشاره وار از بحث امتحان امیرالمومنین گذشتیم ولی در این مقاله به تفصیل به ۱۴ امتحان حضرت می پردازیم. حضرت امیر نیز مانند سایر مردم در تمام عمر مورد امتحان خداوند بودند که یکی از این ۱۴ امتحان، جریان حدیث یوم الدار و سبقت در اسلام و دلاوری حضرت در جنگ خیبر و خندق بود.

۱۴ امتحان از وصی هر پیامبر

شخصی بنام راس الیهود خدمت امیرالمومنین صلوات الله علیه در مسجد کوفه آمد و گفت: من کتاب انجیل و تورات را مسلط هستم و می دانم که وصیّ هر پیامبر باید ۱۴ امتحان بدهد؛ حال اگر شما وصی هستید این امتحان ها چیست؟

یهودی پس از شنیدن پاسخ شیعه شد و بعد از ضربت خوردن امیرالمومنین، خدمت امام حسن علیه السلام آمد و گفت:

یا أَبَا مُحَمَّدٍ اقْتُلْهُ قَتَلَهُ اللَّهُ فَإِنِّی رَأَیْتُ فِی الْکُتُبِ الَّتِی أُنْزِلَتْ عَلَی مُوسَی أَنَّ هَذَا أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ جُرْماً مِنِ ابْنِ آدَمَ قَاتِلِ أَخِیهِ(۱)

کلام یهودی تازه شیعه شده در مذمت قاتل امیرالمومنین

من درکتب قبل خواندم که قاتل وصی آخر الزمان گناهش از کسی که هابیل را کشت (یعنی قابیل) بیشتر است.

۷ امتحان امیرالمومنین در زمان پیامبر

۱.باید اولین کسی باشد که رسول خدا را تصدیق کند.
۲. جان خود را فدای پیامبر کند.
۳. جنگ بدر که از ۷۰ نفر کشتگان کفار، ۳۵ نفر به دست امیرالمومنین بود.(۲)

14 امتحان امیرالمومنین

۴. جنگ اُحُد که همه از اطراف رسول خدا پراکنده شدند و امیرالمومنین به تنهایی ایستادند تاجایی که ۷۰ زخم خورده و بعضی هم نوشتند که ۹۰ ضربه از دشمن خوردند! این امتحان بزرگی برای امیرالمومنین بود که با تمام ضربه ها و زخم هایی که به بدن شریفشان اصابت کرده بود، رسول خدا را تنها نگذاشتند این درحالی بود که عثمان از مسیر کوه ها فرار کرد و تا خود مدینه می دوید!(۳)

۵. جنگ خندق و کشتن عمرو بن عبدود(۴)
۶. جنگ خیبر و کشتن مرحب خیبری
۷. جریان ابلاغ آیات برائت است.

آیات برائت در میان مشرکین مکه توسط امیرالمومنین ابلاغ شد که مضامین تندی نسبت به آنان داشت. عرب کینه های دیرینه ای از حضرت داشت بخاطر این که حضرت امیر قبلا به خانواده هایشان صدمه وارد کرده یا ایشان را کشته و یا زخمی کرده بودند.

حتی سنّی ها هم یکی از شرایط و ویژگی های خلیفه رسول خدا صلّی الله علیه وآله را شجاعت دانستند ولی در مورد شجاعت ابوبکر و عمر چیزی پیدا نکردند!

ابن تیمیه در کتاب منهاج السنّه نوشته که شجاعت ابوبکر و عمر در پشت جبهه جنگ بروز کرد که دعا می کردند سپاه اسلام پیروز شود!(۵)

۷ امتحان امیرالمومنین پس از حیات پیامبر

۱.تحمل مصیبتِ فقدان پیامبر
حضرت امیر فرمودند: با از دست دادن پیامبر چنان مصیبتی در دل من نشست که اگر این مصیبت بر کوهی واقع می شد، متلاشی می گشت ولی من شکیبایی کردم.

14 امتحان امیرالمومنین

۲. غصب خلافت و صبر امیرالمومنین
حضرت فرمودند: من شکیبایی کردم به این دلیل که رسول خدا مرا امر به صبر فرمود تا بنیاد توحید از بین نرود.

۳. جریان آتش زدن درب خانه حضرت زهرا سلام الله علیها
وقتی آن منافقان زمان پیامبر و غاصبان حق امیرالمومنین و حضرت زهرا پس از شهادت پیامبر اکرم به خانه حضرت زهرا هجوم بردند، حضرت امیر علیه السلام عمر را به زمین زدند و فرمودند: اگر عهد پیامبر صلَّی الله علیه وآله نبود که مرا امر به صبر کرد، هرگز تو نمی توانستی به خانه مثل من وارد شوی و زنده برگردی!(۶)

۴. دوران خانه نشینی امیرالمومنین
حضرت فرمودند: این ۲۵ سال صبر کردم و در خانه نشستم مثل کسی که خار در چشم و استخوان در گلو دارد.(۷) این هم یکی از امتحان های امیرالمومنین بود.

۵. جریان جنگ جمل و شتر سواری عایشه که خلق عظیمی را به کشتن داد.
حضرت صبر کردند و پس از شکست لشکر جمل، طبق قواعد اسلامی جنگ، امیرالمومنین می توانستند زنان از جمله عایشه را به کنیزی ببرند و به ملکیّت کسی دربیاورند ولی حضرت این کار را نکردند و به برادر عایشه امر فرمودند که او را با تعدادی زن به خانه اش برگردان!(۸)

از کنیزی عایشه تا اسارت و کنیزی در کربلا

امیرالمومنین عایشه را کنیز نکردند تا سال ها بعد در کربلا کسی بانوان را به کنیزی نبرد! وقتی که شریح قاضی ملعون فتوا داد که امام حسین علیه السلام مرتد هستند، طبیعی بود که زنان حرم امام حسین کنیز حساب شوند[العیاذبالله].

برای نمونه وقتی در جنگ صفین آب را بروی لشکر امیرالمومنین قطع کردند، ادّعا کردند: به تلافی آن سه روز که شما آب را بر عثمان بستید، ما هم آب را می بندیم(۹)

اما در هیچ کتابی نقل نشده که بانوان کربلا را به کنیزی برده باشند یا رفتار کنیز با ایشان داشته باشند. حتی این که می گویند روسری را بردند اشتباه است؛ بلکه معجر ها را بردند که دستمالی بود که روی روسری می انداختند و حضرت زینب سلام الله علیها تمام زیور آلات را جمع فرمودند الّا چند دختر بچه و همه لباس های کهنه پوشیدند که کسی به آن ها رغبت نکند.

تنها یک مورد نقل شده که در دربار یزید یک نفر پیشنهاد کنیزی راجع به یک دختر کوچک را به یزید ملعون داد که حضرت زینب سلام الله علیه خروشیدند و نقل شده حتی خود یزید پلید آن شخص را سرزنش کرد.(۱۰)

اما عایشه که مسبب قتل ۳۰۰۰۰ نفر شد(۱۱) در آن زمان قصاص نشد و اجرای حدّ او مانده تا زمان ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه که او را زنده کرده و قصاص می کنند.(۱۲)

در طبقات ابن سعد نقل شده هنگام مرگ عایشه خودش می گفت: مرا در کنار رسول خدا دفن نکنید چون مادر بدی هستم که بسیاری از فرزندانم را به کشتن دادم.(۱۳)

۶. جریان خروج و کناره گیری عده ای از لشکر آن حضرت بود که رفتند و جنگ نهروان را درست کردند. امیرالمومنین فرمودند: من آن جا هم صبر کردم.

۷. آخرین امتحان، شهادت حضرت بود.
امیرالمومنین به یهودی فرمودند: یک امتحان مانده است؛ که با شهادتشان به وقوع پیوست.(۱۴)

اگر این امتحان های امیرالمومنین بر امّت تقسیم می شد، همگی مردود می شدند.

ضربت خوردن امیرالمومنین | خطبه غدیر

تمجید مولوی و ابن تیمیه از ابن ملجم

جالب است که مولوی می گوید: ابن ملجم آلت حق بود و اختیاری نداشت و ابن تیمیه هم از ابن ملجم خیلی تمجید کرده و او را به عنوان زاهد و عابد یاد می کند!

وقتی که ابن ملجم لعنه الله علیه از یمن آمد یک خطبه ای در فضیلت حضرت امیر علیه السلام خواند و همان موقع حضرت به او فرمودند: تو اکنون از من تعریف می کنی ولی بدان که تو قاتل من هستی!

پانوشت:

(۱) بحارالأنوار ج۳۸ص۱۸۴
(۲) المغازی واقدی ج۱ص۲۶، السنن الکبری بیهقی ج۶ص۳۰۵
(۳) مرآه العقول ج۲۶ص۴۳۲
(۴) بحارالأنوار ج۲۰ص۲۲۵
(۵) منهاج السّنّه النّبویّه ابن تیمیه حرّانی ج۴ص۴۸۲
(۶) کتاب سلیم بن قیس الهلالی ج۲ص۵۸۶
(۷) شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج۱ص۱۵۱، العقدالفرید ج۴ص۷۱ و۷

(۸) شبهای پیشاور چاپ دارالکتب الاسلامیه ص۴۴۵
(۹) تاریخ طبری ج۴ص۵۷۱، وقعه صفین ص۱۶۰،شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج۳ص۳۱۸
(۱۰) بحارالأنوار ج۴۵ ص۱۳۶ و۱۳۷، تاریخ طبری ج۷ص۳۷۷
(۱۱) تاریخ طبری ج۳ ص۵۱۷
(۱۲) بحارالأنوارج۳۱ ص۶۴۱
(۱۳) الطرائف سیدبن طاووس ص۲۹۳، انساب النواصب ص۳۶۰
(۱۴) بحارالأنوارج۳۸ ص۱۶۷

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

۲ نظرات

  1. با عرض سلام و خسته نباشید
    خدمت شما
    ممنون از طراحی سایت زیبا و مطالب ارزنده ای که داخل سایت میزارید.

    1. سلام ممنون از لطف شما یاعلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های محبوب